Морално възпитание в уроците по руска литература. Морални уроци на руската литература Морални уроци на руските класици от 19 век

Кичева Н. А., учител от най-висока категория

MAOU "Средно училище № 135", Перм

МАРШРУТИРАНЕ УРОК

ОБЩА ЧАСТ

Предмет

Литература и публицистика

5 клас

Тема на урока:

Тип урок:

Тип урок:

Морални уроци на живота по примера на произведения на руската класическа литература.

Урок за систематизиране на знанията (обща методическа ориентация)

Урок по вестник

Цели:

дейност : обучение на децата как да структурират придобитите знания, развиване на способността за преминаване от частното към общото и обратно, преподаване на визията на всяко ново знание, повтаряне на научения метод на действие в рамките на цялата изучавана тема,създаване на "завършен продукт" - вестникарски жанр, базиран на познаване на поуките, които дава художествената литература.

Информативен: учене за обобщаване, развиване на способността за изграждане на теоретични предположения за по-нататъшното развитие на темата, учене да се виждат нови знания в структурата на общия курс, връзката им с вече придобития опит и значението им за последващо обучение.

Задачи

Образователни

1. Да разкрие моралните уроци на живота на примера на произведенията на руската класическа литература:„Черна кокошка, или подземни жители” от Антоний Погорелски, „Кавказки пленник” от Л. Толстой, „В лошо общество” от В. Короленко, „Васюткинско езеро” от В. Астафиев.2. Работа върху семантичното четене на текста. 3.Работа върху съвременните жанрове на вестниците:бележка, информация, интервю, писмо, есе.

Образователни

1. Провеждане на урок в режим на системна дейност. 2. Развийте вниманието. 3. Формирайте UUD (лични, регулаторни, когнитивни): - развиват способността да формулират и доказват своята гледна точка; - развиват способността да анализират, сравняват, обобщават; - развиват способността за прилагане на нови знания; - да развива творческите, речеви способности на учениците; - развийте способността да разчитате на вече известното, на своя субективен опит.

Образователни

1. Повишаване на интерес и уважение към литературата, ценностно отношение към словото. 2. Развийте комуникативен UUD - създайте благоприятна атмосфера на подкрепа и интерес, уважение и сътрудничество.

Ресурси и оборудване:

    Коровина В. Я. Литература. 5 клас Proc. За общо образование Институции с прил. към електрон. носител. В 14 часа М.: Просвещение, 2014

    Мултимедиен проектор

    Диктофон

    Видео камера

    Печатни материали на ученически бюра

    Листове А-4, А-3

    Тетрадки и химикалки

Планирани образователни резултати

лични: 1)
отношение към друг човек, неговото мнение, мироглед; готовност и способност за водене на диалог с други хора и постигане на взаимно разбирателство в него; 2) развитието на морално съзнание и компетентност за решаване на морални проблеми въз основа на личен избор, формиране на морални чувства и морално поведение, съзнателно и отговорно отношение към собствените действия; 3) формирането на комуникативна компетентност в комуникацията и
сътрудничество с връстници в процеса на образователни, творчески дейности; 4) развитието на естетическото съзнание чрез развитието на художественото наследство, творческа дейност от естетически характер.

Метасубект: 1) способността самостоятелно да определя целите на своето обучение, да поставя и формулира за себе си нови задачи на своята познавателна дейност;
2) способността за самостоятелно планиране на начини за постигане на целите;
3) способността да съпоставят своите действия с планираните резултати, да контролират дейността си в процеса на постигане на резултата; 4) способността да се оцени правилността на изпълнението на образователната задача, собствените възможности за нейното решаване; 5) притежаване на основите на самоконтрола, самооценката, вземането на решения и осъществяването на съзнателен избор на когнитивна дейност;
6) способността да се дефинират понятия, да се създават обобщения, да се установяват аналогии, да се установяват причинно-следствени връзки, да се изграждат логически разсъждения, да се правят заключения; 7) семантично четене; 8) способност за организиране на образователно сътрудничество и съвместни дейности с учителя и връстниците; работа индивидуално и в група: намиране на общо решение и разрешаване на конфликти въз основа на координация на позициите и отчитане на интересите; формулирайте, аргументирайте и защитавайте мнението си;
9) способността за съзнателно използване на речеви средства в съответствие със задачата на комуникацията, за изразяване на чувства, мисли и нужди; планиране и регулиране на дейността им; владеене на устна и писмена реч; монологична контекстуална реч; 10) формиране и развитие на компетентност за използване на информационни и комуникационни технологии.

Предмет: 1) способността да се анализира литературно произведение: да се определи моралния патос на литературното произведение; характеризира своите герои, сравнява героите на едно или повече произведения; 2) владеене на елементарна литературна терминология при анализа на литературна творба; 3) запознаване с духовните и морални ценности на руската литература и култура, сравнявайки ги с духовните и морални ценности на други народи; 4) формулиране на собствено отношение към литературните произведения, тяхната оценка; 5) разбиране на позицията на автора и отношението му към нея; 6) писане на творчески работи по литературни и общокултурни теми.

ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА НА УРОКА

Етап 1. Самоопределение.

Цел: определяне на основната идея на текста (семантично четене) и темата на урока.

лични: формиране на комуникативна компетентност в общуването и сътрудничеството с връстниците в процеса на учебната дейност.

Метасубект: семантично четене; способността да оценяват правилността на изпълнението на образователната задача, собствените си възможности за нейното решаване.

Предмет: разбиране на позицията на автора и отношението му към нея.

Дейност на учителя

Пред вас - текст. Прочетете го и определете основната идея на текста (първо текстът се чете на глас, след това всеки чете „на себе си“.

Днес в урока ще работим с това понятие. Опитайте се да формулирате темата на урока.

Запишете темата на урока в тетрадката си.

Какво е "морал"?

Студентски дейности

Днес един от най-важните проблеми на нашето общество е възраждането на духовността. Уроците по литература са уроци по морал, добро и красота. Духовността е свойство на душата, състоящо се в преобладаването на духовните, моралните и интелектуалните интереси над материалните. Уроците по литература са наистина „уроци по морално просветление“. Произведенията на класическата литература прославят вярата на хората, тяхната морална сила, любов към родната земя, дълбока човечност.Предметът на всяко изучавано произведение е човек, неговият живот и поведение в различни ситуации. Колкото и далечни да са събитията, за които ни разказват Пушкин, Лермонтов, Гогол, Грибоедов, Толстой, Достоевски, моралните проблеми, повдигнати от тях в техните произведения, звучат актуално в нашето бурно, трудно време. Щастие и нещастие, вярност и предателство, чувство за дълг и кариеризъм, истина и лъжа, героизъм и страхливост, човек и общество, любов и приятелство - тези и много други морални проблеми са вечни и затова вълнуват сърцата ни.(слайд номер 1) .

Основната идея на текста : върши работалитературата са уроци по морал, доброта, красота и духовност(слайд номер 2)

Учениците формулират и записват темата на урока в тетрадка.

Тема на урока:Морални уроци на живота по примера на произведения на руската класическа литература (слайд номер 2)

Морални - това са етични норми, норми на поведение в обществото, които отговарят на изискванията на морала; това са духовни качества, които ръководят човека.

Етап 2. Актуализиране на знанията и отстраняване на затруднения.

Цел: обобщаване на информация за някои от изучаваните произведения, за да се посочи целта на урока.

Планирани образователни резултати от етапа

лични: развитие на естетическото съзнание чрез развитие на художественото наследство.

Метасубект: способността да се дефинират понятия, да се създават обобщения, да се установяват аналогии, да се установяват причинно-следствени връзки, да се изграждат логически разсъждения, да се правят заключения; способност за организиране на образователно сътрудничество и съвместни дейности с учителя и връстниците; формулирайте, аргументирайте и защитавайте мнението си.

Предмет: способността да се анализира литературна творба: да се определи моралния патос на литературна творба; характеризира своите герои, сравнява героите на един или повече; запознаване с духовните и морални ценности на руската литература и култура; формулиране на собствено отношение към литературните произведения, тяхната оценка.

Дейност на учителя

Припомнете си и назовете произведенията, които сте изучавали в 5 клас, от които можем да се учим на доброта, справедливост и други положителни качества.

Сред произведенията, които споменахте, са „Черната кокошка, или Подземни обитатели” на Антоний Погорелски, „Кавказки пленник” на Л. Толстой, „В лошо общество” на В. Короленко, „Васюткинско езеро” на В. Астафиев. Днес ще работим с тези произведения.

Опишете Жилин и Костилин.

Какъв е смисълът на историята?Какво осъжда писателят?

Спомнете си работата на Антоний Погорелски "Черната кокошка или подземни жители". Как се промени характерът на Альоша, след като царят му даде конопено семе?

Какви изводи могат да се направят от прочита на историята?

Да се ​​върнем на историятаВ. Короленко "В лоша компания". Характерът на Вася и отношението му към живота промениха ли се след среща с децата на ъндърграунда?

Какво научи от Васютка?

Студентски дейности

Учениците назовават произведенията.

Жилин: мил (мисли за майка, съжалява я) надява се на себе си, обмисля бягство активен човек трудолюбив човек успя да се установи в селото, не може да седи без работа, господарят помага на всички, дори на враговете си - татарите се интересуват от други хора, той обича децата, щедър

Костилин: слаб човек, не разчита на себе си, чака помощ от майка си, способен е на предателство, става отпуснат, отпаднал е, не приема други хора(слайд номер 3)

Историята на Л. Толстой е проникната от идеите за приятелството между хората и между народите. Четейки приказката, разбрахме колко е прекрасно да сме приятели, да обичаме приятели, да живеем за другите. Малката Дина разбра това, въпреки че Жилин беше по-възрастен от нея и непознат по кръв.Л. Н. Толстой ни учи на способността да се вкореняваме във всяка ситуация, да оцеляваме във всяка ситуация, без да прехвърляме проблемите си върху плещите на други хора. Лев Николаевич Толстой събужда в нас добри чувства, желание за справедливост и красота. Писателят осъжда безсмислието на враждата между народите, безсмислието на войната.

    С трепет той се приближи до учителя, отвори уста, без още да знае какво да каже, и - безпогрешно, без да спира, каза даденото. Няколко седмици учителите не можеха да похвалят Альоша. Той знаеше всички уроци без изключение перфектно, всички преводи от един език на друг бяха без грешки, така че човек не можеше да се учуди на изключителния му успех. Започна много да мисли, да се фука пред другите момчета и да си въобразява, че е много по-добър и по-умен от всички тях. Темпераментът на Альоша от това напълно се влоши: от мило, мило и скромно момче той стана горд и непокорен. Альоша стана страшен негодник. Тъй като нямаше нужда да повтаря уроците, които му бяха възложени, по времето, когато другите деца се подготвяха за часовете, той се занимаваше с шеги и това безделие разваляше още повече нрава му. Тогава, когато беше мило и скромно дете, всички го обичаха и ако се случи да бъде наказан, всички го съжаляваха и това му служеше за утеха. Но сега никой не му обърна внимание: всички го гледаха с презрение и не му казаха нито дума. Страница 139

Книгата ни напомня главното: всички ние сме чисти и благородни в душата си, но трябва да възпитаваме Доброто в себе си. Да можеш да бъдеш благодарен, отговорен, да спечелиш любовта и уважението на другите – всичко това изисква усилия. В противен случай няма как и неприятностите могат да застрашат не само нас, но и тези, които обичаме и които ни вярват. Истинското чудо може да се случи само веднъж и трябва да си достоен за него...

Моралните уроци на живота

    Не можете да се поставите над другите хора, дори ако знаете много и можете да го направите.

    Необходимо е да се развие скромност, усърдие, прилежност, чувство за дълг, честност, уважение към хората, доброта.

    Трябва да си строг към себе си(слайд номер 4).

Вася живее според законите на сърцето си и отговаря на искреното участие, топлина и внимание на тези, които се наричат ​​​​"лошо общество". Социалният статус на тези хора обаче не затваря техните духовни качества от него: искреност, простота, доброта, стремеж към справедливост. Именно тук, в „лошото общество“, Вася намира истински приятели и преминава през школата на истинския хуманизъм.Приятелството научи Вася да се поставя на мястото на друг човек, да вижда света през очите на другите хора, да го разбира по същия начин като тях, да може да съчувства на човек, да му съчувства, да бъдете толерантни към другите хора.(слайд номер 5).

Трябва да има неразривна връзка между природата и човека.(слайд номер 6).

Етап 3. Изложение на образователната задача, целите на урока.

Цел: преподаване на визията на новото знание в структурата на общия курс, връзката му с вече придобития опит и значението му за последващо обучение.

Планирани образователни резултати от етапа

лични:формирането на съзнателен, уважителен и добронамерен
отношение към друг човек, неговото мнение, мироглед.

Метасубект:способността самостоятелно да определят целите на своето обучение, да поставят и формулират за себе си нови задачи на своята познавателна дейност; способността да оценяват правилността на изпълнението на образователната задача, собствените си възможности за нейното решаване.

Предмет:формулиране на собствено отношение към литературните произведения, към вестникарските жанрове.

Дейност на учителя

Посоката на нашата дейност е журналистика, трябва да формулираме целта на нашия урок. По време на независимата групова работа, която ще се проведе днес в урока, всяка група трябва да създаде някакъв „завършен продукт“ на журналистическата дейност, ние ще се опитаме да създадем тези продукти, като използваме познанията си за жанровете на вестниците. Какви жанрове на журналистиката вече познаваме?

Днес трябва да работим с такива жанрове на вестниците: бележки, информация, интервюта, писма, есета.

Сега се опитайте да формулирате целта на урока.

От тук пред нас стоизадача: да се запознаят с тези жанрове.

Студентски дейности

Жанрове: бележка, репортаж, есе, интервю.

Учениците формулират целта на урока : създаване на "завършен продукт" - вестникарски жанр, базиран на познаване на уроците, които ни дава художествената литература(слайд номер 7) .

Учениците четат на глас дефинициите на жанровете:

Съвременни вестникарски жанрове Жанр- исторически установен вид, вид журналистическо произведение. Жанровете на публицистиката се отличават от литературните по своята достоверност, целенасочена фактология. Основата на всички журналистически произведения е фактът.Факте завършено събитие. Фактите са в основата на информацията. Фактът има следните свойства: надеждност, свежест, правдивост, социална значимост, не трябва да бъде банален. (слайд номер 8) Бележката - вестникжанр, кратко съобщение, очертаващофакт или конкретен въпрос.( слайд номер 9) Епистоларни жанрове- Това са писма на читатели, в основата на основите на журналистиката. Писмата през всички времена и епохи, от първите дни на появата на журналистиката, формират основата на всички материали. Видове епистоларни жанрове:писмо-оферта, писмо-отговор, писмо-жалба, писмо-запитване, писмо-отговор( слайд номер 10) интервю -това са отговорите на конкретно лице (група лица) на въпроси на журналист, които са от обществен интерес, разговор, когато журналистът не се ограничава до лаконични въпроси, а спори със събеседника, коментира неговите отговори. (слайд номер 11) Тематична статия -Това е кратка история за реално събитие, личност или явление. Журналистическото есе се различава от литературното есе по достоверността и целенасочеността на фактите. Есетата се делят на: а) пътеписи; б) събитие; в) портрет; г) проблематичен. (слайд номер 12) Информация- отговаря на въпросите: Какво? Където? Кога? и е с обем 2 - 15 реда. Печата се на първа - втора страница на официални и неофициални вестници. Езикът на летописната информация е книжен, стилът е сух, откъснат, официален. (слайд номер 13)

Етап 4. Изготвяне на план, стратегия за разрешаване на затруднението (създаване на „завършен продукт“).

Цел: обучение на децата да структурират получените знания, да повтарят научения метод на действие в рамките на цялата изучавана тема.Планирани образователни резултати от етапа лични: образуванеготовност и способност за водене на диалог с други хора и постигане на взаимно разбирателство в него; формиране на комуникативна компетентност в общуването и сътрудничеството с връстници в процеса на творческа дейност;Метасубект: способността за самостоятелно планиране на начини за постигане на целите; способността да се дефинират понятия, да се създават обобщения, да се установяват аналогии, да се установяват причинно-следствени връзки, да се изграждат логически разсъждения, да се правят заключения.

Дейност учители Във вашите листове са дадени задачи, на масите - средства за изпълнение на тези задачи: компютър, диктофон, видеокамера, бележници и химикалки.Нашата задача - планират самостоятелна работа в групи за създаване на готов вестникарски продукт. Предложете начини за решаване на проблема.

Студентски дейности

След словесни битки се оформя следният план за работа: 1. Прочететезадачи. 2. Прочетете отново материала за вестникарския жанр, с който ще работи групата. 3. Въз основа на задачата разпределете отговорностите на всеки в групата. 4. Започнете(слайд номер 14).

Етап 5 Етап на самостоятелна работа в групи (по предварително зададени домашни задачи).

Цел: създаване на "завършен продукт" - вестникарски жанр, основан на познаване на поуките, които дава художествената литература,учене за обобщаване, развиване на способността да се правят предположения за по-нататъшното развитие на темата, да се преподава визията на новите знания в структурата на общия курс, връзката му с вече придобития опит и значението му за последващо обучение.

Планирани образователни резултати от етапа лични: формирането на съзнателен, уважителен и добронамерен
отношение към друг човек, неговото мнение, мироглед; готовност и способност за водене на диалог с други хора и постигане на взаимно разбирателство в него; формиране на комуникативна компетентност в общуването и сътрудничеството с връстници в процеса на образователни, творчески дейности.
Метасубект: способността да се съпоставят действията с планираните резултати, способността да се оцени правилността на изпълнението на образователната задача, собствените способности за нейното решаване; способността да се дефинират понятия, да се създават обобщения, да се установяват аналогии, да се установяват причинно-следствени връзки, да се изграждат логически разсъждения, да се работи индивидуално и в група: намиране на общо решение и разрешаване на конфликти въз основа на координация на позициите и отчитане на интересите; формулирайте, аргументирайте и защитавайте мнението си; правят изводи; способността съзнателно да използва речеви средства в съответствие със задачата на комуникацията, да изразява своите чувства, мисли и нужди; планиране и регулиране на дейността им; владеене на устна и писмена реч; монологична контекстуална реч; формиране и развитие на компетентност за използване на информационни и комуникационни технологии.

Предмет: развитие на естетическото съзнание чрез развитие на художественото наследство, творчески дейности от естетически характер, запознаване с духовните и морални ценности на руската литература и култура.

Дейност на учителя

Да започнем да работим по групи.

Студентски дейности

Задача за група номер 1 (В навечерието на урока учениците от тази група интервюираха учениците от 5 клас на диктофона по темата „Ако имах вълшебна пръчка ...“, напомняйки им за изучаваната работа Антоний Погорелски „Черната кокошка или подземните обитатели“ и уроците, които трябваше да научат, четейки тази приказка). Въз основа на материалите от интервюто подгответе кратка писмена бележка на тема „Какви поуки научиха учениците от 5 клас от четенето на приказката "Черна кокошка или подземни жители?".

Задача за група номер 2 Напишете отговор на читателя, изпратил писмо до редакцията на вестника: „Здравейте! Наскоро прочетох разказа на Лев Толстой "Кавказки пленник". Много ми хареса тази история. Но не разбирам всичко за това. Какъв е смисълът на тази история? Важно ли е за съвременния читател? Какво преподава? Моля, отговорете на въпросите ми. С уважение, вашият читател Сидоров Иван.

Задача за група номер 3 Спомняте ли си от историята на В. Короленко, че след среща с деца от "лошо" общество, Вася стана много по-добър, разбра много,Вася намира истински приятели и преминава през школата на истинския хуманизъм.Напишете есе с помощта на компютър на тема „Попаднах в лоша компания“. Решете, спомняйки си положителния герой, какъв урок ви даде историята „В лошо общество“. Как да се държим, за да не станем лош човек?

Задача за група номер 4 (В навечерието на урока учениците от тази група направиха видеоклип на тема „Какво да направите, ако се изгубите в гората?“ Спомнете си разказа на В. Астафиев "Езерото Васюткино". Какво научи от Васютка? Направете две вестникарски информационни напомняния за хората, които отиват в гората: 1) Съвети за ходене в гората, 2) Ако се изгубите. Използвайте вашите видеозаписи.

Етап 6 Контрол на усвояването, обсъждане на допуснатите грешки и коригирането им. Цел : представяне на материали по групи.Планирани образователни резултати от етапа лични: формирането на комуникативна компетентност в общуването и сътрудничеството с връстници и други хора в процеса на образователни, творчески дейности.Метасубект: упражняват контрол върху дейността си в процеса на постигане на резултати; способността да оценяват правилността на изпълнението на образователната задача, собствената си способност да я решават; притежаване на основите на самоконтрола, самооценката, вземането на решения и осъществяването на съзнателен избор на когнитивна дейност; способността съзнателно да използва речеви средства в съответствие със задачата на комуникацията, да изразява своите чувства, мисли и нужди; планиране и регулиране на дейността им; владеене на устна и писмена реч, монологична контекстуална реч.
Предмет: развитие на естетическото съзнание чрез развитие на художественото наследство, творчески дейности от естетически характер, запознаване с духовните и морални ценности на руската литература и култура, писане на творчески произведения на литературни и общокултурни теми.

Дейност на учителя

Нека да разгледаме нашата творческа работа.

Студентски дейности

Учениците представят своята работа.

Образци на бележки (група № 4)

Бележка #1. Съвет за ходене в гората.

    Помислете внимателно за маршрута.

    Не забравяйте да вземете компас.

    Вземете кибрит за огъня.

    Вземете със себе си топли дрехи.

    Подгответе запас от храна (сол, хляб, бисквити, консерви).

Бележка #2 Ако сте се изгубили.

    Не се паникьосвайте, успокойте се.

    Огледайте мястото, където се намирате.

    Съберете храсти, дърва за огрев (за през нощта).

    Запалете огън, гответе храна.

    Подгответе място за спане.

    Спокойно изчакайте спасители, роднини(слайд номер 15)

7-ми етап. Отражение на дейността Цел: отразяване на техните дейности в класната стая.Планирани образователни резултати от етапа лични: формиране на комуникативна компетентност в общуването и сътрудничеството с връстници в процеса на образователни, творчески дейности.Метасубект: способността да оценяват правилността на изпълнението на образователната задача, собствената си способност да я решават; притежаване на основите на самоконтрола, самооценката, вземането на решения и осъществяването на съзнателен избор на когнитивна дейност; владеене на монологична контекстуална реч.

    Нека обобщим нашите дейности.

Постигнахме ли целта на урока?

как?

Какво не се получи в урока и защо?

Учениците изразяват мнения и правят изводи

Етап 8. Домашна работа: напишете кратка бележка (можете да вземете друг жанр вестник) за урока(слайд номер 15) .

Наистина десети клас отлетя много бързо и неусетно. През тази учебна година мисля, че всеки от нас научи някои уроци за себе си, научи много нови, интересни и полезни неща. Много ми харесваха уроците по литература. Беше много интересно да се обсъжда в уроците защо един герой е постъпил по този начин, а не по друг начин. През годината преминахме през много добри творби: „Обломов“ от Н. И. други творби.

Искам да кажа "Благодаря" на поетите, чиито произведения харесах и запомних. Това са Федор Иванович Тютчев и Афанасий Афанасиевич Фет. Харесах техните произведения на любовна лирика. („На разсъмване я не будиш”, „Нощта светеше”).

Разбира се, всички произведения ни учат на нещо, от всяко от тях могат да се направят изводи. Две произведения оставиха най-дълбок отпечатък в душата ми: това са „Лейди Макбет от Мценския окръг“ от Н. С. Лесков и „Престъпление и наказание“ от Достоевски.

Казват, че хората се учат от грешките си, а в своята история Н. С. Лесков ни учи от грешките на другите. С помощта на образа на Катерина той ни предава последствията, до които може да доведе подобно поведение, като това на главния герой. Любовта към Сергей заслепи Катерина, заради него тя извърши няколко ужасни престъпления: убийството на съпруга си, тъста и племенника си. Не, авторът не искаше да ни каже, че не можеш да обичаш. Той ни показа до какви последствия може да доведе сляпото подчинение на един човек, когато изобщо не мислиш за обкръжението си, за това каква вреда можеш да му причиниш. Винаги можете да постигнете любовта си, просто трябва да потърсите други мерки за това, в никакъв случай убийство. Мисля, че тази работа ще ми послужи като урок за цял живот.

Второто произведение е психологически роман "Престъпление и наказание". Не е лесен за четене, тъй като има монолози, размисли, спомени, но все пак романът е много интересен и информативен. Главният герой - Родион Разколников - е много особена личност. Съчетава в себе си противоположни качества: съжаление към роднините, към сестрата и безсърдечие към стария лихвар. Наистина всички гледаме Наполеон и Родион - също. След убийството, когато го измъчваше съвестта, той си каза, че заради Наполеон е загинала многомилионна армия (че заради него са участвали във войната) и никой нищо не е направил на Наполеон за това и уби един жалък старица и вече съжалява. Но убийството не доведе до нищо добро, а само накара Разколников да страда и да се измъчва с угризения.

Тези две книги ми направиха силно впечатление и мисля, че ще ги препрочитам отново и отново. Благодарим ти за житейските примери, които ни даде в прекрасните си творби!

Морално възпитание по примерите на руската класическа литература


Място на работа: MKOU SHR "OOSH № 11" с. Введенщина на Иркутска област.
„Моралът е Истина. Не просто истината, а истината. Защото това е смелост, честност, значи да живееш радостта и болката на народа, да мислиш както мисли народът, защото народът винаги знае Истината.
Василий Шукшин.

Нека погледнем право в лицето на нашия живот: калпави веранди, железни врати, решетки на прозорците, угрижени лица, безобразия, пиянство, копнеж за безпаричие и това продължава повече от една година. Младите хора често нямат къде да отидат: няма безплатни секции, кръгове, а ако има, тогава има други причини да останат във входа и да пият бира.
И понякога е много трудно да достигнем до сърцата на нашите деца, с някакъв морал.
Как да решим този проблем в нашите специфични условия? Според известния учител L.V.Surova педагогиката не съществува в безвъздушно пространство и отговаря на въпросите: какво преподаваме, как преподаваме и кога преподаваме?
Моралът се разбира като исторически доказана система от етични норми и насоки, която не е загубила хуманистичното си значение. Духовността е способност за безкористен, самоценен стремеж към абсолютната истина, доброта, красота.
Важно е да се възпитават у учениците определени личностни качества (не само знания, умения) с гражданско, национално и духовно самосъзнание; възраждането на изгубените критерии за морал, "безусловните конвенции на поведение", утвърждаването на вечните универсални идеи за съвестта, честта, понятията за добро и зло в конкретни исторически форми, запознаване на учениците с всички области на духовния опит и образование.
Основни области на работа
Възпитаване на качества на личността, позволяващи нейната пълноценна духовна и практическа дейност в съвременни условия (въз основа на духовния опит на хората, предадени ни от руската литература)
Утвърждаване на основите на духовното и гражданско национално самосъзнание, патриотичното съзнание на личността.
Овладяване на количеството знания по литература, установено от държавния стандарт въз основа на духовния опит на учениците.
Създаване на предпоставка за развитие на правилно мислене, развитие на способността за триединно съзнание за реалността (рационално, образно-емоционално, религиозно).
Формиране на правилното отношение към работата като услуга на хората, обратен начин на мислене на "консуматорското общество"
Насърчаване на здравословното, духовно, психическо и хармонично развитие на ученика, укрепване на съзнателно отношение към здравето, стремеж към здравословен, активен начин на живот и естетическо отношение към него.

Приоритетни технологични задачи:
1. Осъзнаване на значението на литературата в системата на културата, овладяване на основите на науката чрез придобиване на минимална информация за историята на нейното развитие.
2. Владеене на езика на предмета и способност за мислене в съответствие с неговите закони.
3. Овладяване на принципите на творческото мислене, творческото отношение към предмета, способността за самостоятелно усъвършенстване на притежанието на предмета.
Средството за решаване на проблемите е урочното изучаване на предмета и разширяването на формите на извънкласни дейности на учениците.

„Как да въведем ученик в света на културата“, пише V.A. Лазарев в статията "Принципи и технология на литературното образование на учениците" - да му помогне да свикне с него, да направи културните ценности свои? Как да направите това в днешните условия, с толкова мощни конкуренти: кална телевизионна вълна, изливаща напълно различни ценности върху децата ...; кошмарът на "първоначалното натрупване на капитал", в който родителите им трябва да се "въртят", а самите те често участват в това. Какво може да устои на това? Култура.»
Масовият представител на културата днес е образованието.
Именно в него има всичко – наука, литература, изкуство, към което учителят може и трябва да отвори пътя. Това ще бъде възпитанието на човека. Литературата като част от културата съдържа непреходни морални и духовни ценности. За да ги овладеят учениците, учителят по литература трябва да разработи своя собствена технология, своя система от поетапни действия, които ще доведат до желания резултат: формирането на духовно и морално развита личност.
Литературата не съществува в безвъздушно пространство и носи печата на времето. Тя е свързващата нишка, която свързва поколенията, предава щафетата на духовните търсения и идеалите на народа. И въпреки че литературата не е пряка илюстрация на историята, историческата енергия в нея се проявява дори в начина, по който писателят вижда света. Затова екскурзиите в историческото минало стават началото на всички начала в часовете по литература. В същото време е необходимо да се изпълнят такива прегледни уроци с жив трепет от един отминал живот, с неговите духовни търсения, победи, поражения, трагедии.
Учебникът по литература на Ю. В. Лебедев дава такава възможност. Разделите за творчеството на отделни писатели са предшествани от обобщаващи глави, които дават пълна картина на развитието на литературата през 60-те, 70-те и 90-те години на XIX век. години. Авторът показва сложната връзка между литературния процес и движещата се история, напрегнатия диалог, който съществува между тях. Духовната трансформация на руското общество в критичните, съдбоносни етапи от неговата история се проследява в пълнотата на конкуриращи се помежду си умствени движения, които оказаха комплексно влияние върху литературата и се пречупиха в нея по свой начин. Затова наред с революционерите - демократи в учебника са представени либерално-западната и либерално-славянофилската мисъл, религиозни и философски течения. Учебникът се превръща във важна помощ при решаването на проблема с осъзнаването на учениците за участието на литературата в проблемите на историята на руския народ, дава възможност за изграждане на уроци в проблемно-диалогичен план, който предизвиква интереса на учениците.
Например: литературата от 60-70-те години на 19 век - диалог с живота.
Цели на урока:
да даде на учениците представа за влиянието на историята върху литературния процес и за своеобразното пречупване на социалната мисъл в литературните произведения.
да продължи работата по възпитанието на историческата памет.
запознава учениците със западняците, славянофилите, революционните демократи, сравнява техните програми за преобразуване на Русия и свързва борбата между демокрацията и либерализма с проблемите на съвремието.
Декорация на борда: Думата, думата е велико нещо.
План на урока:
1. Русия е в повратна точка. Разделяне на силите.
А) борба за конституцията
Б) покушение срещу краля.
2. Около Современник
3. Чрез реформи.
Резюмета от лекцията: 60 години, историята на Александър 2, борбата за премахване на крепостничеството, две сили, социалдемократите и либералите. Някои искаха промяна чрез революция, други чрез реформа. Те пренасяха идеите си в книги, критика, списания. Възгледите на революционните демократи в „Съвременник“. Идеолозите - Чернишевски и Добролюбов призоваха Русия на брадвата.
Либералите се разделят на две групи: западняци и славянофили.
Първият счита: от Петър Русия трябва да тръгне по пътя на Запада. Второто е за оригиналност, общинско земеползване. Земска катедрала.
В бъдеще този обзорен урок ще стане основен при определяне на позицията на конкретен писател, неговите социални възгледи и мироглед. Тогава ще стане ясно каква е ролята на московския период от живота и творчеството на А. Н. Островски в създаването на руския национален театър от него или защо И. С. Тургенев скъсва със „Съвременник“.
Запознаването с личността и биографията на писателя, поета става втората важна стъпка в литературното образование на учениците. И тук е важно учителят да покаже тази хранителна среда, източниците, от които произлиза всяко творчество.
Живи и ярки са уроците по творчеството на А. Н. Островски с помощта на филма „Къщата-музей на Островски в Москва“, който предава атмосферата на народния живот, уюта на имотите на Замоскворецки. Студентите слушат с интерес историята на пътя Ярославъл-Кострома, близо до който Н. А. Некрасов е прекарал детството си, а след това с желание пишат миниатюрни есета за първото запознанство на поета с хората.
Списание „Литературата в училище“ да подготви такива уроци. Ето, например, по какъв начин е възможно да се изгради история за Есенин въз основа на статията на Н. Зуев „Народният произход на поезията на Сергей Есенин“
„Първите ми спомени са от времето, когато бях на три години. Спомням си гората, голямата канавка. Баба отива в Радовецкия манастир, който е на 40 версти от нас. Аз, грабвайки пръчката й, едва влача краката си, а баба ми казва: „Върви, върви, Бери, Господ дава щастие.“
Важно е да се предаде на учениците, че придобиването на народната вяра, народните основи на формиращата се личност на бъдещия поет са допринесли за цялото му възпитание, целия живот в семейството на неговия дядо по майчина линия Фьодор Андреевич Титов.
Живи, конкретни детайли правят биографичния урок интересен. Възможно е и необходимо е да се опитаме да прехвърлим миналото от днес. Историята за пристигането на пра-правнука на Лев Толстой Владимир Толстой, сега директор на музея в Ясна поляна, през 1999 г. на среща, с когото бях в регионалната библиотека, и той говори за трудностите и радостите, които представлява музеят преминавайки, се вписва толкова добре в уроците, където по това време са работили 270 служители.
Колко скъпоценни са тези живи острови на литературната история трябва да усетят нашите ученици. Спасское - Лутовиново, Щеликово, Шахматово, „атмосферата на специална духовност на тези стари „благородни гнезда“, скрити в руската пустош, където природата, музиката, живописта, поезията, народното изкуство, ловът и изобретателната, приветлива архитектура на провинциалните имоти със старите си библиотеки и домашни кина…”. За целта с помощта на учениците се натрупва голям илюстративен материал.
Третата важна стъпка в обучението по литература е работата със словото. Без специфично овладяване както на литературните понятия, така и на значението на новите думи, дълбокото разбиране на художественото произведение е невъзможно. Учениците сами трябва да определят основата на корена, например такава дума като „хора.“ На първо място, те търсят думи със същия корен и правят открития, че тази поредица включва и „Родина“, и „пролет“, и „ роднини". И тогава става ясна принадлежността към един род, към един източник. Префиксът „на“ им казва, че самата концепция за народ съществува като последователни поколения, предаващи основните си ценности - родната земя и език, култура. Струва си да промените префикса, да поставите „вие“ или „от“ и значението на думата напълно се променя - имаме пред себе си „маниак“ или „измет“, който е предал семейството си, отдалечил се е от него. Продължението на делото, започнато със словото, се превръща в задача – да се начертае, проследи родословното дърво на рода. Подобно "пътешествие" помага да се разбере стихотворението на Некрасов "Кой в Русь живет добре" и романа на Толстой "Война и мир", както и пиесите на Островски, произведенията на Платонов, разказите и пиесите на Чехов и дори разказа на Булгаков "Кучешко сърце".
Разглеждат се трудовете на Н. С. Лесков, Г. И. Успенски. "Омагьосаният скитник".
В урока прекарвам речникова работа: Омагьосан, скитник; Работя с тълковен речник, говоря за времето, описано в произведението, чета пасажи, за да предам атмосферата на 19 век. Обсъждаме главния герой, разбираме защо авторът е дал такова име на историята.
Именно този вид речникова работа духовно обогатява вътрешния свят на ученика, помага му в бъдеще да се ориентира както в проблемите на работата, така и в живота.
Следващият важен етап в обучението по литература е осмислянето на идейното съдържание на творбата, осмислянето на идейното съдържание на творбата.
Могат да се разграничат две междусекторни идеи през първата и втората година на училището: любовта към родината като неприемлива основа, която подхранва първоизточниците на човешкия живот; смисълът на живота му, към чието осъзнаване на определен етап се приближава млад човек. Патриотичната идея е изразена в редица произведения в пряка форма, особено когато става дума за защита на Родината от външни врагове. Плодотворна храна за възпитанието на патриотичните чувства осигурява романът на Л. Н. Толстой „Война и мир“. При многообразието от проблеми, поставени от автора, централен остава "Народна мисъл".
Има различни начини за справяне с въпросите на вярата. Но не може да се отрече историческият факт, че православието е основата на културата, обединяваща различни сфери на духа. Неслучайно в наше време се провеждат международни коледни четения, на които се решават въпроси, свързани със сътрудничеството на светските и духовните учебни заведения. Творбите на онези писатели, които, размишлявайки върху вярата, виждат в нея „свещени кладенци на духа“, които възпитават дълготърпение и жертва, жажда за добро, красота и живот по съвест в съответствие с християнските заповеди А. П. Чехов „Студент“, В. П. Распутин „Майката на Иван, дъщерята на Иван“. “Сбогом на майка”, И. Шмелев “Лято Господне”.
През цялото време работата на нашия сънародник В. Распутин остава актуална. в творбите му звучи мисълта за трагичните последици за човек от скъсването с духовните, трудовите, моралните традиции на родната земя. Нарушаването на "веригата на човешката памет" не може да мине безследно за хората, живеещи на земята. В историята „Сбогом на Матера“ авторът казва, че е възможно да се построят нови къщи и селища, но е невъзможно да се изгради нов живот там, където няма любов и уважение към хората, към техните духовни традиции. Писателят красноречиво показа резултата от такава дейност в разказа си "Пожар"
Руският характер, руската идея за доброто и злото, светостта на огнището, съвестта, любовта към родината, животът в моменти на изпитания в един свят, вярата, надеждата, любовта ... Все още нашите велики класици и съвременници , все още нашият народ чрез своите традиции ни говори за това. И ние трябва да се научим със сърцата си да ги чуваме, тогава нашите деца ще чуят. Тогава няма да бъде загубена тази борба за бъдещето, чиято първа линия, искаме или не, минава през нашите училища.

Обобщение на урока по литература

Учител по руски език и литература

Скорибченко Валентина Николаевна

Група #88

Предмет: Заключителен урок. Морални проблеми на руската литература от 19 век.

Предмет _____ Литература _____ 9 клас __________________

УМК В.Я.Коровина

Урок № ___ 102 __________________________

Тип урок:урок за размисъл

Цел : да активизира познавателната дейност на учениците от гимназията, като ги включва в аналитична, творческа работа;

Да допринесе за формирането на собствена морална оценка на учениците за прочетеното и чутото;

Развиване на художествения вкус на учениците, асоциативното мислене, способността да сравняват, обобщават, подчертават основното, обосновават своята гледна точка;

Да възпитава моралните качества на личността.

Цел на дейността: формирането на способности на учениците за рефлексия от корекционно-контролен тип и реализациякоригираща норма (коригиране на собствените трудности в дейностите, идентифициране на причините за тях, изграждане и прилагане на проект за излизане от трудности и др.)

Образователна цел: корекция и трениране на изучаваните понятия

Формиране на UUD:

Лични действия: (самоопределяне,формиране на смисъл,морална и етична ориентация)

Регулаторни действия: (поставяне на цели,планиране,прогнозиране,контрол,корекция,степен,саморегулация)

познавателни дейности: (общообразователни,главоблъсканица,поставяне и решаване на проблема)

Комуникационни действия: (планиране на образователно сътрудничество,питане на въпроси,разрешаване на конфликти,контролповедението на партньора, способността да се изразяват мислите с достатъчна точност и пълнота в съответствие със задачите и условията на комуникация)

Оборудване Кабина: компютър, проектор

По време на часовете:

1) етапът на мотивация (самоопределение) към коригиращи дейности ;

Имате задача да прегледате знанията за произведенията, прочетени през тази учебна година, и да помислите върху въпросите. Прочетете ги на глас и кажете кой въпрос е причинил най-голяма трудност.

    Какви интересни и полезни неща научихте от курса по руска литератураXIXвек?

    XIXиXXIвек?

    Какви са основните характеристики на руската класическа литература в показването на човешкия живот и човешките взаимоотношения

2) етапът на актуализиране и пробно възпитателно действие ;

Дайте последователен, аргументиран отговор на въпроса, който ви се стори най-интересен.

3) етапът на локализиране на индивидуалните затруднения;

На въпроса, който ви се стори труден, ще отговорим заедно.

4) етапът на изграждане на проект за коригиране на идентифицираните затруднения;

Имате ли идея как ще се казва темата на нашия урок?

Избрахме темата на нашия урок. Какви въпроси, според вас, трябва да бъдат разгледани, за да се разкрие най-пълно основният проблем на темата? Докато се гмурнете в темата на урока, попълнете таблицата.Попълнете таблицата:

Предлагам да използвате клъстерния метод при изграждането на проект.

Морални проблеми на руската литература XIX век

Работете по двойки.

5) етапът на изпълнение на изградения обект;

Свържете елементите на клъстера с линии, стрелки и обосновете тази връзка с примери от произведенията.

- Какви са основните характеристики на руската класическа литература в показването на човешкия живот и човешките взаимоотношения? Този елемент липсва в нашия клъстер. Тези думи са изречени от В. Г. Белински по отношение на гения на Пушкин - "човечеството, обичащо душата".

6) етапът на генерализиране на трудностите във външната реч;

Смятате ли, че всички тайни на произведениятаXIXвек вече сте разкрили?

7) етап на самостоятелна работа със самопроверка по стандарта;

Дойдохте с любимите си книги. Прочетете избрания от вас пасаж от книгата - кулминацията на житейското изпитание на героя.Отговорете на въпроса „Какво е универсалното значение на проблемите, въпросите, темите, повдигнати от литературатаXIXвек?" Сравняваме със стандарта: както е казано в учебника по литература.

8) етапът на включване в системата на знанието и повторението;

Играта „Разпознай произведението по финала“

Читателите възприемаха еднакво или различно вечните морални ценности, отразени в руската класическа литература.XIXиXXIвек?

Какво общо забелязвате в произведенията на съвременната руска и чуждестранна литература, които четете, и руската класика?

Какво е общото и различното във възприемането на такива понятия като чест, дълг, любов, благородство, гордост, достойнство, живот, смърт и др. от нашите съвременници и руски писателиXIXвек?

Какви спектакли и филми по руска класика сте гледали? Дайте им оценка.

Какви общи проблеми и художествени открития обединяват руските и чуждестранните писатели?

9) етапът на отразяване на образователната дейност в урока.

Как познаването на руската класическа литература може да помогне на читател, който не свързва бъдещата си професия с хуманитарните науки?

Попълнете и изпратете следната таблица:

- Коментиране на оценките на урока.

Какво постигнахме в клас днес? С какво ще се запомни тази среща? Кой е научил нещо ново?

Домашна работа: - Формулирайте домашна работа. Съставете похвална дума за ЛИТЕРАТУРА

Следващият урок е защитата на проекти.

КАТЕГОРИИ

ПОПУЛЯРНИ СТАТИИ

2022 "gcchili.ru" - За зъбите. Имплантиране. Зъбен камък. гърлото