Оросын уран зохиолын хичээл дэх ёс суртахууны боловсрол. Оросын уран зохиолын ёс суртахууны сургамжууд 19-р зууны Оросын сонгодог зохиолуудын ёс суртахууны сургамжууд

Кичева Н.А., дээд зэрэглэлийн багш

МАОУ "135-р дунд сургууль", Перм

ЧИГЛҮҮЛЭХ ХИЧЭЭЛ

НИЙТЛЭГ ХЭСЭГ

Сэдэв

Уран зохиол, сэтгүүл зүй

5-р анги

Хичээлийн сэдэв:

Хичээлийн төрөл:

Хичээлийн төрөл:

Оросын сонгодог уран зохиолын бүтээлүүдийн жишээн дээрх амьдралын ёс суртахууны сургамж.

Мэдлэгийг системчлэх хичээл (ерөнхий арга зүйн чиг баримжаа)

Сонины хичээл

Зорилго:

үйл ажиллагаа : Хүүхдэд олж авсан мэдлэгээ хэрхэн яаж зохион байгуулахыг заах, тодорхой зүйлээс ерөнхий болон эсрэгээр шилжих чадварыг хөгжүүлэх, шинэ мэдлэг бүрийн алсын харааг заах, судалж буй бүх сэдвийн хүрээнд сурсан арга барилыг давтах;"Бэлдсэн бүтээгдэхүүн" -ийг бий болгох - уран зөгнөлийн сургамжийн талаархи мэдлэг дээр суурилсан сонины төрөл.

Мэдээллийн: ерөнхийлж сурах, сэдвийн цаашдын хөгжлийн талаархи онолын таамаглалыг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх, ерөнхий хичээлийн бүтцээс шинэ мэдлэгийг олж харах, түүнийг аль хэдийн олж авсан туршлагатай холбох, дараагийн суралцахад ач холбогдол өгөх.

Даалгаврууд

Боловсролын

1. Оросын сонгодог уран зохиолын жишээн дээр амьдралын ёс суртахууны сургамжийг илчлэх.Энтони Погорельскийн “Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид”, Л.Толстойн “Кавказын хоригдол”, В.Короленкогийн “Муу нийгэмд”, В.Астафьевын “Васюткино нуур”.2. Текстийн утгын уншилт дээр ажиллах. 3.Орчин үеийн сонины төрлүүд дээр ажиллах:тэмдэглэл, мэдээлэл, ярилцлага, захидал, эссэ.

Боловсролын

1. Системийн үйл ажиллагааны горимд хичээл хийх. 2. Анхаарлыг хөгжүүлэх. 3. УУД (хувийн, зохицуулалт, танин мэдэхүйн) хэлбэр: - үзэл бодлоо илэрхийлэх, нотлох чадварыг хөгжүүлэх; - дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх; - шинэ мэдлэгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх; - сурагчдын бүтээлч, ярианы чадварыг хөгжүүлэх; - аль хэдийн мэдэгдэж байгаа зүйл, субьектив туршлага дээрээ найдах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын

1. Уран зохиолын сонирхол, хүндэтгэлийг нэмэгдүүлэх, үгэнд хандах хандлагыг үнэлэх. 2. Харилцааны UUD хөгжүүлэх - дэмжлэг, ашиг сонирхол, хүндэтгэл, хамтын ажиллагааны таатай уур амьсгалыг бий болгох.

Нөөц ба тоног төхөөрөмж:

    Коровина В.Я. Уран зохиол. 5-р анги Прок. Ерөнхий боловсролын хувьд Аппликейшн бүхий байгууллагууд. электрон руу. тээвэрлэгч. 14.00 цагт М.: Гэгээрэл, 2014

    Мультимедиа проектор

    Диктофон

    Видео камер

    Оюутны ширээн дээр хэвлэсэн материал

    А-4, А-3 хуудас

    Дэвтэр, үзэг

Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн

Хувийн: 1)
өөр хүнд хандах хандлага, түүний үзэл бодол, ертөнцийг үзэх үзэл; бусад хүмүүстэй яриа хэлэлцээ хийх, харилцан ойлголцолд хүрэхэд бэлэн байх, чадвар; 2) хувийн сонголт дээр үндэслэн ёс суртахууны асуудлыг шийдвэрлэх, ёс суртахууны мэдрэмж, ёс суртахууны зан төлөвийг төлөвшүүлэх, өөрийн үйлдэлд ухамсартай, хариуцлагатай хандлагыг бий болгох ёс суртахууны ухамсар, чадварыг хөгжүүлэх; 3) харилцааны харилцааны чадварыг бий болгох ба
боловсрол, бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах; 4) уран сайхны өв, гоо зүйн шинж чанартай бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх замаар гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Мета субьект: 1) суралцах зорилгоо бие даан тодорхойлох, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны шинэ зорилтуудыг өөртөө тавьж, томъёолох чадвар;
2) зорилгодоо хүрэх арга замыг бие даан төлөвлөх чадвар;
3) өөрсдийн үйл ажиллагааг төлөвлөсөн үр дүнтэй уялдуулах, үр дүнд хүрэх явцад үйл ажиллагаагаа хянах чадвар; 4) боловсролын даалгаврын хэрэгжилтийн зөв байдал, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадварыг үнэлэх чадвар; 5) өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх, шийдвэр гаргах, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны ухамсартай сонголт хийх үндсийг эзэмшсэн байх;
6) үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ерөнхий дүгнэлт гаргах, аналоги тогтоох, учир шалтгааны холбоо тогтоох, логик үндэслэлийг бий болгох, дүгнэлт гаргах чадвар; 7) семантик унших; 8) багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвар; дангаараа болон бүлэгт ажиллах: нийтлэг шийдлийг олох, албан тушаалын зохицуулалт, ашиг сонирхлыг харгалзан зөрчилдөөнийг шийдвэрлэх; үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах, хамгаалах;
9) харилцааны даалгаврын дагуу ярианы хэрэгслийг ухамсартайгаар ашиглах, мэдрэмж, бодол санаа, хэрэгцээгээ илэрхийлэх чадвар; тэдгээрийн үйл ажиллагааг төлөвлөх, зохицуулах; аман болон бичгийн ярианы ур чадвар; монолог контекст яриа; 10) мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийг ашиглах чадварыг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх.

Сэдэв: 1) уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадвар: утга зохиолын бүтээлийн ёс суртахууны эмгэгийг тодорхойлох; түүний баатруудыг тодорхойлох, нэг буюу хэд хэдэн бүтээлийн баатруудыг харьцуулах; 2) уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийхдээ анхан шатны утга зохиолын нэр томъёог эзэмшсэн байх; 3) Оросын уран зохиол, соёлын оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй танилцах, тэдгээрийг бусад ард түмний оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй харьцуулах; 4) уран зохиолын бүтээлд өөрийн гэсэн хандлага, тэдгээрийн үнэлгээг тодорхойлох; 5) зохиогчийн байр суурь, түүнд хандах хандлагын талаархи ойлголт; 6) утга зохиолын болон ерөнхий соёлын сэдвээр бүтээлч бүтээл бичих.

ХИЧЭЭЛИЙН ЗОХИОН БАЙГУУЛЛАГЫН БҮТЭЦ

1-р шат. Өөрийгөө тодорхойлох.

Зорилтот: Текстийн гол санаа (семантик унших) ба хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

Хувийн: боловсролын үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг бий болгох.

Мета субьект: семантик унших; боловсролын даалгаврын хэрэгжилтийн зөв байдлыг үнэлэх чадвар, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадвар.

Сэдэв: зохиогчийн байр суурь, түүнд хандах хандлагын талаархи ойлголт.

Багшийн үйл ажиллагаа

Таны өмнө - текст. Уншиж, текстийн гол санааг тодорхойл (эхлээд текстийг чангаар уншиж, дараа нь хүн бүр "өөртөө" уншина.

Өнөөдөр хичээл дээр бид энэ ойлголттой ажиллах болно. Хичээлийн сэдвийг томъёолохыг хичээ.

Хичээлийн сэдвийг дэвтэртээ бичээрэй.

"Ёс суртахуун" гэж юу вэ?

Оюутны үйл ажиллагаа

Өнөөдөр манай нийгмийн хамгийн чухал асуудлын нэг бол оюун санааны сэргэлт юм. Уран зохиолын сургамж бол ёс суртахуун, сайн сайхан, гоо үзэсгэлэнгийн сургамж юм. Сүнслэг байдал нь сүнслэг, ёс суртахууны болон оюуны ашиг сонирхлыг материаллаг зүйлээс давамгайлахаас бүрддэг сэтгэлийн өмч юм. Уран зохиолын хичээл бол үнэхээр “ёс суртахууны гэгээрлийн хичээл” юм. Сонгодог уран зохиолын бүтээлүүд нь ард түмний итгэл, ёс суртахууны хүч чадал, эх орноо хайрлах хайр, гүн гүнзгий хүн төрөлхтнийг алдаршуулдаг.Судалсан бүтээл бүрийн сэдэв нь хүн, түүний амьдрал, янз бүрийн нөхцөл байдалд зан байдал юм. Пушкин, Лермонтов, Гоголь, Грибоедов, Толстой, Достоевскийн тухай өгүүлсэн үйл явдлууд хэчнээн хол байсан ч тэдний бүтээлүүд дэх ёс суртахууны асуудлууд бидний үймээн самуун, хүнд хэцүү цаг үед сэдэвтэй сонсогдож байна. Аз жаргал ба аз жаргалгүй байдал, үнэнч байдал ба урвалт, үүрэг хариуцлага ба карьерын мэдрэмж, үнэн ба худал, баатарлаг байдал ба хулчгар байдал, хүн ба нийгэм, хайр ба нөхөрлөл - эдгээр болон бусад олон ёс суртахууны асуудлууд мөнхийн тул бидний зүрх сэтгэлийг хөдөлгөдөг.(слайдын дугаар 1) .

Текстийн гол санаа : ажилладагУран зохиол бол ёс суртахуун, сайхан сэтгэл, гоо үзэсгэлэн, оюун санааны сургамж юм(слайдын дугаар 2)

Сурагчид хичээлийн сэдвийг томьёолж, дэвтэрт бичнэ.

Хичээлийн сэдэв:Оросын сонгодог уран зохиолын бүтээлүүдийн жишээн дээрх амьдралын ёс суртахууны сургамж (слайдын дугаар 2)

Ёс суртахууны хэм хэмжээ - эдгээр нь ёс суртахууны шаардлагад нийцсэн нийгэм дэх зан үйлийн хэм хэмжээ юм; Эдгээр нь хүнийг удирддаг сүнслэг чанарууд юм.

2-р шат. Мэдлэгийг шинэчлэх, бэрхшээлийг засах.

Зорилтот: Хичээлийн зорилгыг илэрхийлэхийн тулд судалсан зарим бүтээлийн талаархи мэдээллийг нэгтгэх.

Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн

Хувийн: урлагийн өвийг хөгжүүлэх замаар гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Мета субьект: үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ерөнхий дүгнэлт гаргах, аналоги тогтоох, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, логик үндэслэлийг бий болгох, дүгнэлт гаргах чадвар; багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвар; үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах, хамгаалах.

Сэдэв: уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадвар: уран зохиолын ёс суртахууны эмгэгийг тодорхойлох; түүний баатруудыг тодорхойлох, нэг буюу хэд хэдэн баатруудыг харьцуулах; Оросын уран зохиол, соёлын оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй танилцах; уран зохиолын бүтээлд өөрийн гэсэн хандлагыг тодорхойлох, тэдгээрийн үнэлгээ.

Багшийн үйл ажиллагаа

Бид сайн сайхан, шударга ёс болон бусад эерэг чанаруудыг сурч болох 5-р ангид сурч байсан бүтээлээ санаж, нэрлэ.

Таны дурьдсан бүтээлүүдээс дурдвал Антоний Погорельскийн “Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид”, Л.Толстойн “Кавказын хоригдол”, В.Короленкогийн “Муу нийгэмд”, В.Астафьевын “Васюткино нуур” зэрэг бүтээлүүд бий. Өнөөдөр бид эдгээр бүтээлүүдтэй ажиллах болно.

Жилин, Костилин нарыг дүрсэл.

Түүхийн утга учир юу вэ?Зохиолч юуг буруушааж байна вэ?

Антони Погорельскийн "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" бүтээлийг эргэн санацгаая. Хаан түүнд олсны үрийг өгсний дараа Алёшагийн зан чанар хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

Түүхийг уншаад ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

Түүх рүүгээ буцаж орцгооёВ.Короленко "Муу компанид". Газар доорх хүүхдүүдтэй уулзсаны дараа Васягийн зан чанар, амьдралд хандах хандлага өөрчлөгдсөн үү?

Та Васюткагаас юу сурсан бэ?

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутнууд бүтээлүүдийг нэрлэнэ.

Жилин: эелдэг (ээжийг бодож, өрөвдөж) өөртөө найдаж, зугтах талаар бодож байна идэвхтэй хүн шаргуу хөдөлмөрч хүн тосгонд суурьшиж чадсан, зүгээр сууж чаддаггүй, эзэн нь дайснууддаа ч гэсэн хүн бүрт тусалдаг - Татарууд бусад хүмүүсийг сонирхдог, хүүхдүүдэд хайртай, өгөөмөр сэтгэлтэй.

Костилин: сул дорой, өөртөө найддаггүй, ээжээсээ тусламж хүлээдэг, урвах чадвартай, доголон, зүрх нь унасан, бусад хүмүүсийг хүлээн зөвшөөрдөггүй(слайдын дугаар 3)

Л.Толстойн түүх хүмүүсийн хоорондын болон ард түмний найрамдлын үзэл санаагаар шингэсэн байдаг. Түүхийг уншаад бид найзууд байх, найз нөхдөө хайрлах, бусдын төлөө амьдрах ямар сайхан байдгийг ойлгосон. Жилин түүнээс ах, цусаар танихгүй байсан ч бяцхан Дина үүнийг ойлгосон.Л.Н.Толстой бидэнд зовлон бэрхшээлээ бусдын нуруун дээр үүрүүлэхгүйгээр ямар ч нөхцөл байдалд үндэслэж, ямар ч нөхцөл байдалд амьд үлдэх чадварыг заадаг. Лев Николаевич Толстой бидний дотор сайхан мэдрэмж, шударга ёс, гоо үзэсгэлэнгийн хүслийг сэрээдэг. Зохиолч ард түмний хоорондын дайсагнал, дайны утгагүй байдлыг буруушааж байна.

    Тэр айдаст автан багш руу ойртож, юу хэлэхээ мэдэхгүй амаа ангайж, өгөгдсөн нь эргэлзээгүйгээр зогсолтгүй хэлэв. Хэдэн долоо хоногийн турш багш нар Алёшаг магтаж чадсангүй. Тэрээр бүх сургамжийг төгс мэддэг байсан, нэг хэлээс нөгөө хэл рүү орчуулсан бүх орчуулгууд нь алдаагүй байсан тул түүний ер бусын амжилтанд хэн ч гайхахгүй байв. Тэрээр маш их сэтгэж, бусад хөвгүүдийн өмнө өөрийгөө гайхшруулж, өөрийгөө тэднээс хамаагүй илүү, ухаалаг гэж төсөөлж эхлэв. Үүнээс болж Алешагийн зан чанар бүрмөсөн муудсан: эелдэг, эелдэг, даруухан хүүгээс тэрээр бардам, дуулгаваргүй болжээ. Алёша аймшигт новш болжээ. Өөрт оногдсон хичээлээ дахин давтах шаардлагагүй, бусад хүүхдүүд хичээлдээ бэлдэж байх үед тэрээр тоглоом шоглоом хийдэг байсан бөгөөд энэ нь хий хоосон зан авирыг нь улам ихээр гутааж байв. Дараа нь түүнийг эелдэг, даруухан хүүхэд байхад нь бүгд түүнд хайртай байсан бөгөөд хэрэв тэр шийтгэгдэх юм бол бүгд түүнийг өрөвдөж, энэ нь түүнд тайтгарал болсон юм. Харин одоо түүнийг хэн ч тоосонгүй: бүгд түүн рүү үл тоомсорлон харж, түүнд нэг ч үг хэлсэнгүй. Хуудас 139

Энэ ном бидэнд гол зүйлийг сануулж байна: бид бүгд сэтгэлдээ цэвэр ариун, эрхэмсэг байдаг, гэхдээ бид өөрсдөө сайн сайхныг хүмүүжүүлэх ёстой. Талархаж, хариуцлагатай байж, бусдын хайр, хүндэтгэлийг хүлээх чадвартай байхын тулд энэ бүхэн хүчин чармайлт шаарддаг. Үгүй бол ямар ч арга байхгүй бөгөөд бэрхшээл нь зөвхөн бидэнд төдийгүй бидний хайртай, бидэнд итгэдэг хүмүүст ч аюул учруулж болзошгүй юм. Жинхэнэ Гайхамшиг ганцхан удаа тохиолдох бөгөөд чи түүнд зохистой байх ёстой...

Амьдралын ёс суртахууны сургамж

    Та маш их зүйлийг мэддэг, чаддаг байсан ч өөрийгөө бусдаас дээгүүр тавьж чадахгүй.

    Даруу байдал, хичээл зүтгэл, хичээл зүтгэл, үүрэг хариуцлага, үнэнч шударга байдал, хүмүүсийг хүндэтгэх, сайхан сэтгэлийг хөгжүүлэх шаардлагатай.

    Өөртөө хатуу байх хэрэгтэй(слайд дугаар 4).

Вася өөрийн зүрх сэтгэлийн хуулийн дагуу амьдардаг бөгөөд тэрээр "муу нийгэм" гэж нэрлэгддэг хүмүүсийн чин сэтгэлийн оролцоо, халуун дулаан, анхаарал халамжинд хариу үйлдэл үзүүлдэг. Гэсэн хэдий ч эдгээр хүмүүсийн нийгмийн байдал нь тэдний сүнслэг чанаруудыг түүнээс хаадаггүй: чин сэтгэл, энгийн байдал, эелдэг байдал, шударга ёсны төлөөх эрмэлзэл. Энд л "муу нийгэмд" Вася жинхэнэ найз нөхөдтэй болж, жинхэнэ хүмүүнлэгийн сургуулийг туулдаг.Нөхөрлөл нь Васяд өөрийгөө өөр хүний ​​оронд тавьж, ертөнцийг бусад хүмүүсийн нүдээр харж, тэдэнтэй адил ойлгохыг, хүнийг өрөвдөж, өрөвдөж, өрөвдөж чаддаг байхыг сургасан. бусад хүмүүст хүлээцтэй хандах.(слайдын дугаар 5).

Байгаль, хүн хоёрын хооронд салшгүй холбоо байх ёстой.(слайдын дугаар 6).

3-р шат. Боловсролын даалгаврын мэдэгдэл, хичээлийн зорилго.

Зорилтот: ерөнхий хичээлийн бүтцэд шинэ мэдлэгийн талаархи үзэл бодол, түүнийг аль хэдийн олж авсан туршлагатай холбох, дараагийн суралцахад ач холбогдлыг заах.

Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн

Хувийн:ухамсартай, хүндэтгэлтэй, нинжин сэтгэлтэй хүнийг төлөвшүүлэх
өөр хүнд хандах хандлага, түүний үзэл бодол, ертөнцийг үзэх үзэл.

Мета субьект:суралцах зорилгоо бие даан тодорхойлох, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны шинэ зорилтуудыг өөртөө тавьж, томъёолох чадвар; боловсролын даалгаврын хэрэгжилтийн зөв байдлыг үнэлэх чадвар, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадвар.

Сэдэв:уран зохиолын бүтээл, сонины төрөлд хандах хандлагыг тодорхойлох.

Багшийн үйл ажиллагаа

Бидний үйл ажиллагааны чиглэл бол сэтгүүл зүй, бид хичээлийнхээ зорилгыг тодорхойлох ёстой. Хичээл дээр өнөөдөр хийх бие даасан бүлгийн ажлын үеэр баг бүр сэтгүүлзүйн үйл ажиллагааны "эцсийн бүтээгдэхүүн" бий болгох шаардлагатай байгаа тул бид сонины төрлүүдийн талаархи мэдлэгээ ашиглан эдгээр бүтээгдэхүүнийг бүтээхийг хичээх болно. Сэтгүүл зүйн ямар төрлүүд бидэнд аль хэдийн танил болсон бэ?

Өнөөдөр бид тэмдэглэл, мэдээлэл, ярилцлага, захидал, эссэ гэх мэт сонин төрлүүдтэй ажиллах ёстой.

Одоо хичээлийн зорилгыг томъёолохыг хичээ.

Эндээс бидний өмнө зогсож байнадаалгавар: эдгээр төрлүүдтэй танилцах.

Оюутны үйл ажиллагаа

Төрөл: тэмдэглэл, илтгэл, эссэ, ярилцлага.

Оюутнууд хичээлийн зорилгыг томъёолдог : "бэлэн бүтээгдэхүүн" -ийг бий болгох - уран зохиолын бидэнд өгдөг сургамжийн мэдлэг дээр суурилсан сонины төрөл(слайдын дугаар 7) .

Оюутнууд төрөл зүйлийн тодорхойлолтыг чангаар уншина.

Орчин үеийн сонины төрөл жанр- түүхэн тогтсон төрөл, сэтгүүл зүйн ажлын төрөл. Сэтгүүлзүйн төрлүүд нь утга зохиолын төрлөөс үнэн бодит байдал, зорилтот баримтаараа ялгаатай байдаг. Сэтгүүл зүйн бүх бүтээлийн үндэс нь баримт байдаг.Баримтболсон үйл явдал юм. Мэдээллийн үндэс нь баримт юм. Баримт нь дараахь шинж чанартай байдаг: найдвартай байдал, шинэлэг байдал, үнэн зөв байдал, нийгмийн ач холбогдол, энэ нь улиг болсон байх ёсгүй. (слайдын дугаар 8) Тэмдэглэл - сонинтөрөл, тоймтой богино мессежбаримт эсвэл тодорхой асуулт.( слайдын дугаар 9) Эпистоляр жанрууд- Эдгээр нь сэтгүүл зүйн үндэс суурь болсон уншигчдын захидал юм. Сэтгүүл зүй үүсч бий болсон эхний өдрөөс бүх цаг үе, цаг үеийн захидлууд бүх материалын үндэс болсон. Эпистоляр жанрын төрлүүд:саналын бичиг, хариу захидал, гомдол, лавлагаа, хариу захидал( слайдын дугаар 10) Ярилцлага -Эдгээр нь тодорхой нэг хүний ​​(бүлэг хүмүүсийн) олон нийтийн сонирхлыг татсан сэтгүүлчийн асуултад өгсөн хариулт, сэтгүүлч товч асуултаар хязгаарлагдахгүй, харин ярилцагчтай маргаж, түүний хариултын талаархи тайлбар юм. (слайдын дугаар 11) Онцлох нийтлэл -Энэ бол бодит үйл явдал, хүн эсвэл үзэгдлийн тухай богино түүх юм. Сэтгүүл зүйн эссэ нь утга зохиолын өгүүллээс үнэн бодит байдал, баримтыг онилсон байдлаараа ялгаатай. Эссэ нь: а) аялал; б) үйл явдал; в) хөрөг; г) асуудалтай. (слайдын дугаар 12) Мэдээлэл- асуултуудад хариулдаг: Юу? Хаана? Хэзээ? бөгөөд 2 - 15 мөрийн эзэлхүүнтэй. Энэ нь албан ёсны болон албан бус сонины эхний болон хоёрдугаар нүүрэнд хэвлэгддэг. Шастирын мэдээллийн хэл нь номтой, хэв маяг нь хуурай, салангид, албан ёсны байдаг. (слайдын дугаар 13)

4-р шат. Төлөвлөгөө, бэрхшээлийг шийдвэрлэх стратеги боловсруулах ("эцсийн бүтээгдэхүүн" бий болгох).

Зорилтот: Хүүхдүүдэд олж авсан мэдлэгээ зохион байгуулах, судалж буй сэдвийн хүрээнд сурсан арга барилыг давтахыг заах.Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн Хувийн: үүсэхбусад хүмүүстэй яриа хэлэлцээ хийх, харилцан ойлголцолд хүрэхэд бэлэн байх, чадвар; бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг бий болгох;Мета субьект: зорилгодоо хүрэх арга замыг бие даан төлөвлөх чадвар; үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ерөнхий дүгнэлт гаргах, аналоги тогтоох, учир шалтгааны холбоо тогтоох, логик үндэслэлийг бий болгох, дүгнэлт гаргах чадвар.

Үйл ажиллагаа багш нар Таны тараах материалд даалгаврууд, ширээн дээр эдгээр даалгаврыг хэрэгжүүлэх хэрэгсэл: компьютер, дуу хураагч, видео камер, тэмдэглэлийн дэвтэр, үзэг зэргийг багтаасан болно.Бидний даалгавар - бие даасан ажлыг бүлгээр төлөвлөх бэлэн сонины бүтээгдэхүүн бий болгох. Асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг санал болго.

Оюутны үйл ажиллагаа

Аман тулааны дараа дараах ажлын төлөвлөгөө гарна: 1. Уншихдаалгавар. 2. Бүлэг хамтран ажиллах сонины төрлийн тухай материалыг дахин уншина уу. 3. Даалгаврын дагуу бүлэг тус бүрийн үүрэг хариуцлагыг хуваарил. 4. Эхлэх(слайдын дугаар 14).

5-р шат Бүлэгт бие даасан ажлын үе шат (урьдчилан өгсөн гэрийн даалгаврын дагуу).

Зорилтот: "Бэлдсэн бүтээгдэхүүн" бий болгох - уран зохиолын өгдөг сургамжийн мэдлэг дээр суурилсан сонины төрөл,ерөнхийлөж сурах, сэдвийн цаашдын хөгжлийн талаар таамаглал дэвшүүлэх чадварыг хөгжүүлэх, ерөнхий хичээлийн бүтцэд шинэ мэдлэгийн алсын хараа, түүнийг аль хэдийн олж авсан туршлагатай холбох, дараачийн суралцах ач холбогдлыг заах.

Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн Хувийн: ухамсартай, хүндэтгэлтэй, нинжин сэтгэлтэй хүнийг төлөвшүүлэх
өөр хүнд хандах хандлага, түүний үзэл бодол, ертөнцийг үзэх үзэл; бусад хүмүүстэй яриа хэлэлцээ хийх, харилцан ойлголцолд хүрэхэд бэлэн байх, чадвар; боловсролын, бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.
Мета субьект: өөрийн үйлдлийг төлөвлөсөн үр дүнтэй уялдуулах чадвар, боловсролын даалгаврын хэрэгжилтийн зөв байдлыг үнэлэх чадвар, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадвар; үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ерөнхий дүгнэлтийг бий болгох, аналоги тогтоох, учир шалтгааны холбоо тогтоох, логик үндэслэлийг бий болгох, бие даан болон бүлэгт ажиллах чадвар: нийтлэг шийдлийг олох, албан тушаалын зохицуулалт, ашиг сонирхлыг харгалзан зөрчилдөөнийг шийдвэрлэх; үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах, хамгаалах; дүгнэлт гаргах; харилцааны даалгаврын дагуу ярианы хэрэгслийг ухамсартайгаар ашиглах, мэдрэмж, бодол санаа, хэрэгцээгээ илэрхийлэх чадвар; тэдгээрийн үйл ажиллагааг төлөвлөх, зохицуулах; аман болон бичгийн ярианы ур чадвар; монолог контекст яриа; мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийг ашиглах чадварыг бий болгох, хөгжүүлэх.

Сэдэв: урлагийн өвийг хөгжүүлэх, гоо зүйн шинж чанартай бүтээлч үйл ажиллагаа, Оросын уран зохиол, соёлын оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй танилцах замаар гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Багшийн үйл ажиллагаа

Бүлгээрээ ажиллаж эхэлцгээе.

Оюутны үйл ажиллагаа

1-р бүлгийн даалгавар (Хичээлийн өмнөх өдөр энэ бүлгийн оюутнууд 5-р ангийн сурагчидтай "Хэрэв надад шидэт саваа байсан бол ..." гэсэн сэдвээр бичигч дээр ярилцлага хийсэн. Энтони Погорельский "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" ба энэ үлгэрийг уншсанаар тэдний сурах ёстой байсан сургамжууд). Ярилцлагын материалд үндэслэн “5-р ангийн сурагчид үлгэр уншсанаар ямар сургамж авсан бэ” сэдвээр богино хэмжээний тэмдэглэл бэлтгэ. "Хар тахиа уу, эсвэл газар доорх оршин суугчид уу?".

2-р бүлгийн даалгавар Сонины редакцид захидал илгээсэн уншигчид хариу захидал бичээрэй: “Сайн уу! Саяхан Лев Толстойн "Кавказын олзлогдогч" өгүүллэгийг уншсан. Энэ түүх надад үнэхээр таалагдсан. Гэхдээ би бүх зүйлийг ойлгохгүй байна. Энэ түүхийн утга учир юу вэ? Энэ нь орчин үеийн уншигчдад чухал уу? Тэр юу заадаг вэ? Миний асуултад хариулна уу. Хүндэтгэсэн, таны уншигч Сидоров Иван.

3-р бүлгийн даалгавар В.Короленкогийн ярианаас Вася "муу" нийгмийн хүүхдүүдтэй уулзсаны дараа илүү сайжирч, маш их зүйлийг ойлгож,Вася жинхэнэ найз нөхөдтэй болж, жинхэнэ хүмүүнлэгийн сургуулийг туулдаг.Компьютер ашиглан "Би муу компанид орсон" сэдвээр эссэ бичээрэй. Эерэг баатрыг санаж, "Муу нийгэмд" үлгэр танд ямар сургамж өгсөн болохыг шийдээрэй. Муу хүн болохгүйн тулд яаж биеэ авч явах вэ?

4-р бүлгийн даалгавар (Хичээлийн өмнөх өдөр энэ бүлгийн оюутнууд "Ойд төөрсөн бол яах вэ?" гэсэн сэдвээр видео клип хийсэн. В.Астафьевын "Васюткино нуур" түүхийг санаарай. Та Васюткагаас юу сурсан бэ? Ой руу явах гэж буй хүмүүст зориулсан сонины хоёр мэдээлэл-сануулгыг бэлтгэ: 1) Ой руу явах зөвлөмж, 2) Хэрэв та төөрвөл. Видео бичлэгээ ашиглана уу.

6-р шат Уусгахад хяналт тавих, гаргасан алдааг хэлэлцэх, тэдгээрийг засах. Зорилтот : бүлгүүдээр материалыг танилцуулах.Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн Хувийн: боловсролын, бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэн болон бусад хүмүүстэй харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.Мета субьект: үр дүнд хүрэх үйл явцад тэдний үйл ажиллагаанд хяналт тавих; боловсролын даалгаврын хэрэгжилтийн зөв байдлыг үнэлэх чадвар, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадвар; өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх, шийдвэр гаргах, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны ухамсартай сонголтыг хэрэгжүүлэх үндсийг эзэмшсэн байх; харилцааны даалгаврын дагуу ярианы хэрэгслийг ухамсартайгаар ашиглах, мэдрэмж, бодол санаа, хэрэгцээгээ илэрхийлэх чадвар; тэдгээрийн үйл ажиллагааг төлөвлөх, зохицуулах; аман болон бичгийн яриа, монолог контекст яриа эзэмшсэн байх.
Сэдэв: Уран сайхны өвийг хөгжүүлэх, гоо зүйн шинж чанартай бүтээлч үйл ажиллагаа, Оросын уран зохиол, соёлын оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй танилцах, утга зохиолын болон ерөнхий соёлын сэдвээр бүтээлч бүтээл бичих замаар гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Багшийн үйл ажиллагаа

Бүтээлч ажлаа харцгаая.

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутнууд бүтээлээ танилцуулдаг.

Санамж бичгийн дээж (бүлэг No4)

Санамж №1. Ой руу явах зөвлөгөө.

    Маршрутын талаар сайтар бодож үзээрэй.

    Луужин авахаа бүү мартаарай.

    Галд шүдэнз ав.

    Дулаан хувцас авч яваарай.

    Хүнсний нөөцийг (давс, талх, жигнэмэг, лаазалсан хоол) бэлтгэ.

Санамж No2 Хэрэв та төөрсөн бол.

    Бүү сандар, тайвшир.

    Байгаа газраа эргэн тойрноо хар.

    Сойз, түлээ (шөнийн хувьд) цуглуул.

    Гал асаах, хоол хийх.

    Унтах газар бэлд.

    Аврагчид, хамаатан садангаа тайван хүлээж байгаарай(слайдын дугаар 15)

7-р шат. Үйл ажиллагааны тусгал Зорилго: анги дахь тэдний үйл ажиллагааны талаар эргэцүүлэн бодох.Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн Хувийн: боловсролын, бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.Мета субьект: боловсролын даалгаврын хэрэгжилтийн зөв байдлыг үнэлэх чадвар, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадвар; өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх, шийдвэр гаргах, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны ухамсартай сонголтыг хэрэгжүүлэх үндсийг эзэмшсэн байх; монолог контекст яриаг эзэмших.

    Үйл ажиллагаагаа нэгтгэн дүгнэе.

Бид хичээлийн зорилгодоо хүрсэн үү?

Хэрхэн?

Хичээл дээр юу ажиллахгүй байсан, яагаад?

Оюутнууд санал бодлоо илэрхийлж, дүгнэлт гаргадаг

8-р шат. Гэрийн даалгавар: Хичээлийн талаар богино тэмдэглэл бичээрэй (та өөр сонины төрлийг авч болно).(слайдын дугаар 15) .

Үнэхээр аравдугаар анги маш хурдан, анзаарагдахгүй нисэн өнгөрөв. Энэ хичээлийн жилд бидний хүн нэг бүр өөрсдөдөө сургамж авч, олон шинэ, сонирхолтой, хэрэгтэй зүйлийг сурч мэдсэн гэж бодож байна. Би уран зохиолын хичээлдээ үнэхээр дуртай байсан. Хичээл дээр баатар хүн яагаад ийм үйлдэл хийсэн, өөрөөр биш байсан талаар ярилцах нь маш сонирхолтой байсан. Жилийн туршид бид олон сайн бүтээлийг туулсан: Н.И.-ийн "Обломов" бусад бүтээлүүд.

Бүтээл нь таалагдаж, санаж явсан яруу найрагчиддаа “Баярлалаа” гэж хэлмээр байна. Эдгээр нь Федор Иванович Тютчев, Афанасий Афанасьевич Фет нар юм. Надад тэдний хайрын дууны шүлгүүд таалагдсан. ("Үүр цайх үед чи түүнийг сэрээхгүй байна", "Шөнө гэрэлтэв").

Мэдээжийн хэрэг, бүх бүтээл бидэнд ямар нэг зүйлийг заадаг бөгөөд тэдгээрээс дүгнэлт хийж болно. Хоёр бүтээл миний сэтгэлд гүн гүнзгий ул мөр үлдээсэн: эдгээр нь Н.С.Лесковын "Мценск дүүргийн хатагтай Макбет", Достоевскийн "Гэмт хэрэг ба шийтгэл" юм.

Тэд хүмүүс алдаанаасаа суралцдаг гэж ярьдаг бөгөөд түүний түүхэнд Н.С.Лесков бидэнд бусдын алдаанаас сургадаг. Катеринагийн дүр төрхийн тусламжтайгаар тэрээр гол дүрийнх шиг ийм зан авир нь ямар үр дагаварт хүргэж болохыг бидэнд дамжуулдаг. Сергейг хайрлах хайр нь Катеринаг сохорсон бөгөөд түүний улмаас тэрээр хэд хэдэн аймшигт гэмт хэрэг үйлдсэн: нөхөр, хадам аав, зээ хүүгээ хөнөөсөн. Үгүй ээ, зохиолч биднийг хайрлаж болохгүй гэж хэлэхийг хүсээгүй. Нэг хүнд сохроор дуулгавартай байх нь эргэн тойрныхоо тухай, тэдэнд ямар хор хөнөөл учруулж болох талаар огт бодохгүй байх нь ямар үр дагаварт хүргэж болохыг тэр бидэнд харуулсан. Та хайрандаа үргэлж хүрч чадна, ямар ч тохиолдолд аллагагүйгээр өөр арга хэмжээ хайх хэрэгтэй. Энэ ажил надад насан туршдаа сургамж болно гэж бодож байна.

Хоёр дахь бүтээл нь "Гэмт хэрэг ба шийтгэл" сэтгэл судлалын роман юм. Уншихад амаргүй, монолог, эргэцүүлэл, дурсамж байдаг ч роман нь маш сонирхолтой, мэдээлэл сайтай байдаг. Гол дүр - Родион Раскольников бол маш өвөрмөц зан чанартай. Энэ нь эсрэг талын чанаруудыг хослуулсан: хамаатан садан, эгчийгээ өрөвдөх, хуучин мөнгө зээлдүүлэгчтэй харьцах сэтгэлгүй байдал. Үнэхээр бид бүгд Наполеон, Родион нарыг хардаг. Аллагын дараа мөс чанар нь түүнийг тарчлааж байхад тэрээр Наполеоноос болж олон сая хүнтэй арми үхсэн (түүний улмаас тэд дайнд оролцсон) гэж өөртөө хэлсэн бөгөөд үүний төлөө Наполеонд хэн ч юу ч хийгээгүй бөгөөд тэр нэг өрөвдмөөр хүнийг алжээ. хөгшин эмэгтэй, аль хэдийн харамсаж байна. Гэвч аллага сайн зүйлд хүргэсэнгүй, харин Раскольниковыг зовж зүдэрч, гэмшсэнээр өөрийгөө тарчлаажээ.

Энэ хоёр ном надад маш их сэтгэгдэл төрүүлсэн тул дахин дахин уншина гэж бодож байна. Гайхамшигтай бүтээлүүдээрээ бидэнд үзүүлсэн амьдралын үлгэр жишээ танд баярлалаа!

Оросын сонгодог уран зохиолын жишээн дээр ёс суртахууны боловсрол олгох


Ажлын байр: МКОУ ШР "ООШ No11"-тэй. Эрхүү мужийн Введенщина.
"Ёс суртахуун бол үнэн юм. Зөвхөн үнэн биш, харин үнэн. Учир нь энэ бол эр зориг, үнэнч шударга байдал, энэ нь ард түмний баяр баясгалан, зовлон зүдгүүрийг даван туулж, ард түмний бодож байгаагаар бодохыг хэлдэг, учир нь ард түмэн үргэлж Үнэнийг мэддэг.
Василий Шукшин.

Амьдралынхаа нүүр царайг эгцлэн харцгаая: хуучирсан үүдний танхим, төмөр хаалга, цонхны тор, түгшүүртэй царай, садар самуун, архидан согтуурах, мөнгөгүйд хүрэх, энэ нь жил гаруйн хугацаанд үргэлжилж байна. Залуус ихэвчлэн явах газаргүй байдаг: үнэгүй секц, дугуйлан байхгүй, хэрэв байгаа бол орцонд үлдэж, шар айраг уух өөр шалтгаан бий.
Мөн заримдаа ямар нэгэн ёс суртахуунтай хүүхдүүдийнхээ зүрх сэтгэлд хүрэх нь маш хэцүү байдаг.
Бидний тодорхой нөхцөлд энэ асуудлыг хэрхэн шийдвэрлэх вэ? Алдарт багш Л.В.Суровагийн хэлснээр сурган хүмүүжүүлэх ухаан нь агааргүй орон зайд байдаггүй бөгөөд бид юу заадаг, хэрхэн заадаг, хэзээ заадаг вэ гэсэн асуултуудад хариулдаг.
Ёс суртахуун гэдэг нь хүмүүнлэгийн ач холбогдлоо алдаагүй, түүхэнд батлагдсан ёс зүйн хэм хэмжээ, удирдамжийн тогтолцоо гэж ойлгогддог. Сүнслэг байдал гэдэг нь туйлын үнэн, сайн сайхан, гоо үзэсгэлэнгийн төлөө хайхрамжгүй, өөрийгөө үнэ цэнэтэй эрэлхийлэх чадвар юм.
Иргэний, үндэсний болон оюун санааны өөрийгөө ухамсарлахуйц тодорхой хувийн шинж чанарыг (зөвхөн мэдлэг, ур чадвар төдийгүй) оюутнуудад сургах нь чухал юм; ёс суртахууны алдагдсан шалгуурыг сэргээх, "зан байдлын болзолгүй конвенцууд", мөс чанар, нэр төр, сайн ба муугийн тухай ойлголтын талаархи мөнхийн түгээмэл санаануудыг тодорхой түүхэн хэлбэрээр батлах, оюутнуудыг оюун санааны туршлага, боловсролын бүхий л чиглэлээр танилцуулах.
Ажлын үндсэн чиглэлүүд
Орчин үеийн нөхцөлд түүний оюун санааны болон практик үйл ажиллагааг бүрэн дүүрэн хэрэгжүүлэх боломжийг олгодог хувь хүний ​​​​зан чанарыг төлөвшүүлэх (Оросын уран зохиолоос бидэнд дамжуулсан хүмүүсийн оюун санааны туршлага дээр үндэслэн).
Үндэсний оюун санааны болон иргэний үндэсний ухамсар, хувь хүний ​​эх оронч ухамсарын үндэс суурийг батлах.
Оюутны оюун санааны туршлага дээр үндэслэн улсын стандартаар тогтоосон уран зохиолын мэдлэгийн хэмжээг эзэмших.
Зөв сэтгэлгээг хөгжүүлэх урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлэх, бодит байдлын гурвалсан ухамсрын чадварыг хөгжүүлэх (ухаалаг, дүрслэл-сэтгэл хөдлөл, шашны).
"Хэрэглээний нийгэм"-ийн эсрэг сэтгэлгээ, хүмүүст үйлчлэх зөв хандлагыг төлөвшүүлэх.
Оюутны эрүүл, оюун санааны, оюун санааны, эв найртай хөгжлийг дэмжих, тэдний эрүүл мэндэд ухамсартай хандах хандлагыг бэхжүүлэх, эрүүл, идэвхтэй амьдралын хэв маяг, түүнд гоо зүйн хандлагыг бий болгох.

Технологийн тэргүүлэх зорилтууд:
1. Соёлын тогтолцоонд утга зохиолын ач холбогдлыг ухамсарлах, түүний хөгжлийн түүхийн талаархи хамгийн бага мэдээллийг олж авах замаар шинжлэх ухааны үндсийг эзэмших.
2. Сэдвийн хэлийг эзэмшиж, түүний хууль тогтоомжид нийцүүлэн сэтгэх чадварыг эзэмшсэн байх.
3. Бүтээлч сэтгэлгээний зарчмуудыг эзэмшсэн байх, тухайн сэдэвт бүтээлч хандлага, тухайн сэдвийг эзэмшсэнээр бие даан сайжруулах чадвар.
Асуудлыг шийдвэрлэх арга хэрэгсэл бол тухайн сэдвийг судлах, оюутнуудын хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хэлбэрийг өргөжүүлэх явдал юм.

"Оюутныг соёлын ертөнцөд хэрхэн нэвтрүүлэх вэ" гэж В.А. Лазарев "Сургуулийн сурагчдын уран зохиолын боловсролын зарчим, технологи" нийтлэлдээ түүнд дасах, соёлын үнэт зүйлийг өөрийн болгоход туслах уу? Ийм хүчирхэг өрсөлдөгчидтэй өнөөгийн нөхцөлд үүнийг хэрхэн хийх вэ: шаварлаг телевизийн долгион хүүхдүүд дээр огт өөр үнэ цэнийг асгаж байна ...; эцэг эх нь "эргэх" ёстой "хөрөнгийн анхны хуримтлал"-ын хар дарсан зүүд бөгөөд тэд өөрсдөө үүнд ихэвчлэн оролцдог. Үүнийг юу эсэргүүцэж чадах вэ? Соёл."
Өнөөдөр соёлын массын төлөөлөгч бол боловсрол юм.
Шинжлэх ухаан, уран зохиол, урлаг, багшийн замыг нээж чадах, нээх ёстой бүх зүйл тэнд байдаг. Энэ бол хүний ​​боловсрол байх болно. Соёлын нэг хэсэг болох утга зохиол нь мөнхийн ёс суртахууны болон оюун санааны үнэт зүйлсийг агуулдаг. Оюутнууд тэдгээрийг эзэмшихийн тулд уран зохиолын багш өөрийн технологи, өөрийн алхам алхмаар үйлдлийн системийг хөгжүүлэх шаардлагатай бөгөөд энэ нь хүссэн үр дүнд хүргэх болно: оюун санааны болон ёс суртахууны хувьд хөгжсөн хувь хүнийг төлөвшүүлэх.
Уран зохиол агааргүй орон зайд байдаггүй бөгөөд цаг хугацааны тамгатай. Тэр бол үе удмыг холбогч, хүмүүсийн оюун санааны эрэл хайгуул, үзэл санааны туг дамжуулдаг холбогч утас юм. Хэдийгээр уран зохиол бол түүхийн шууд дүрслэл биш ч түүний доторх түүхэн энерги нь зохиолчийн ертөнцийг үзэх хандлагаас хүртэл илэрдэг. Тиймээс түүхэн өнгөрсөнд хийсэн аялал нь уран зохиолын хичээлийн бүх эхлэлийн эхлэл болдог. Үүний зэрэгцээ ийм тойм хичээлүүдийг өнгөрсөн амьдралын амьд чичиргээ, оюун санааны эрэл хайгуул, ялалт, ялагдал, эмгэнэлт явдлуудаар дүүргэх шаардлагатай байна.
Ю.В.Лебедевийн уран зохиолын сурах бичигт ийм боломжийг олгож байна. Хувь зохиолчдын бүтээлийн тухай хэсгүүдийн өмнө 1860, 1870, 1890-ээд оны уран зохиолын хөгжлийн бүрэн дүр зургийг харуулсан ерөнхий бүлгүүд байдаг. жил. Зохиолч уран зохиолын үйл явц ба хөдөлж буй түүхийн ээдрээтэй харилцаа, тэдгээрийн хоорондын хурцадмал яриа хэлэлцээг харуулжээ. Түүхийн эгзэгтэй, хувь тавилантай үе шатанд Оросын нийгмийн оюун санааны өөрчлөлт нь уран зохиолд нарийн төвөгтэй нөлөө үзүүлж, өөр өөрийн замаар хугарсан оюун санааны хөдөлгөөнүүдийн бүрэн хэмжээгээр бие биентэйгээ өрсөлддөг. Тиймээс хувьсгалчид-ардчилагчдын хажууд сурах бичигт либерал-барууны болон либерал-славофильч үзэл, шашин, гүн ухааны урсгалыг толилуулж байна. Сурах бичиг нь Оросын ард түмний түүхийн асуудалд уран зохиолын оролцооны талаархи оюутнуудын мэдлэгийн асуудлыг шийдвэрлэхэд чухал туслах болж, хичээлийг асуудал-харилцааны төлөвлөгөөнд оруулах боломжийг олгодог бөгөөд энэ нь оюутнуудын сонирхлыг төрүүлдэг.
Жишээлбэл: 19-р зууны 60-70-аад оны уран зохиол - амьдралтай хийсэн харилцан яриа.
Хичээлийн зорилго:
Уран зохиолын үйл явцад түүхийн нөлөөлөл, уран зохиол дахь нийгмийн сэтгэлгээний өвөрмөц хугарлын талаар оюутнуудад ойлголт өгөх.
түүхэн ой санамжийг хүмүүжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх.
оюутнуудад барууныхан, славянистууд, хувьсгалт ардчилагчидтай танилцуулж, Оросыг өөрчлөх хөтөлбөрүүдийг харьцуулж, ардчилал ба либерализмын хоорондох тэмцлийг өнөөгийн тулгамдсан асуудлуудтай холбох.
Самбарын чимэглэл: Үг, үг гэдэг агуу зүйл.
Хичээлийн төлөвлөгөө:
1. Орос улс эргэлтийн цэг дээр байна. Хүчний хуваагдал.
A) Үндсэн хуулийн төлөөх тэмцэл
B) хааныг оролдсон.
2. Современникийн эргэн тойронд
3. Шинэчлэлээр.
Лекцийн хураангуй: 60 жил, Александр 2-ын түүх, боолчлолыг устгахын төлөөх тэмцэл, Социал демократууд, либералууд гэсэн хоёр хүчин. Зарим нь хувьсгалаар, зарим нь шинэчлэлээр өөрчлөлт хийхийг хүссэн. Тэд ном, шүүмж, сэтгүүлээр дамжуулан санаагаа дамжуулсан. Современник дэх хувьсгалт ардчилагчдын үзэл бодол. Үзэл сурталчид - Чернышевский, Добролюбов нар Оросыг сүх рүү уриалав.
Либералуудыг барууныхан, славофильчууд гэсэн хоёр бүлэгт хуваасан.
Эхнийх нь: Петрээс Орос барууны замаар явах ёстой. Хоёр дахь нь өвөрмөц байдал, нийтийн эзэмшлийн газар ашиглах явдал юм. Земскийн сүм.
Ирээдүйд энэхүү тойм хичээл нь тухайн зохиолчийн байр суурь, түүний нийгмийн үзэл бодол, ертөнцийг үзэх үзлийг тодорхойлох үндэс суурь болно. Дараа нь А.Н.Островскийн амьдрал, уран бүтээлийн Москвагийн үе нь Оросын үндэсний театрыг бүтээхэд ямар үүрэг гүйцэтгэсэн, И.С.Тургенев яагаад Современникээс завсарласан нь тодорхой болно.
Зохиолч, яруу найрагчийн хувь хүн, намтартай танилцах нь оюутнуудын уран зохиолын боловсрол олгох хоёр дахь чухал алхам юм. Энд багшийн хувьд аливаа бүтээлч сэтгэлгээний эх үүсвэр болох шим тэжээлийг харуулах нь чухал юм.
Ардын амьдралын уур амьсгал, Замоскворецкийн үл хөдлөх хөрөнгийн тав тухыг харуулсан "Москва дахь Островскийн байшин-музей" киног ашигласан А.Н.Островскийн бүтээлийн талаархи сургамжууд нь амьд, гэгээлэг юм. Оюутнууд Н.А.Некрасовын бага насаа өнгөрөөсөн Ярославль-Кострома замын түүхийг сонирхож сонсож, дараа нь яруу найрагчийг хүмүүстэй анх танилцсан тухай бяцхан эссэ бичдэг.
Ийм хичээлүүдийг бэлтгэхийн тулд "Сургуулийн уран зохиол" сэтгүүл. Энд жишээ нь Н.Зуевын “Сергей Есениний яруу найргийн ардын гарал үүсэл” өгүүллэгээс сэдэвлэн Есениний тухай түүхийг ямар аргаар бүтээх боломжтой вэ?
“Миний анхны дурсамж бол гурван настай байсан үе. Ой мод, том шуудууны замыг санаж байна. Эмээ нь биднээс 40 верст зайд орших Радовецкийн хийдэд очдог. Би түүний саваа бариад хөлөө арай ядан чирэхэд эмээ: "Яв, яв, бурхан аз жаргал өгдөг" гэж хэлэв.
Ирээдүйн яруу найрагчийн гарч ирж буй хувь хүний ​​ардын үндэс суурь, ардын итгэл үнэмшлийг олж авах нь түүний бүх хүмүүжил, эхийн өвөө Федор Андреевич Титовын гэр бүл дэх бүхэл бүтэн амьдралд хувь нэмэр оруулсан гэдгийг оюутнуудад хэлэх нь чухал юм.
Амьд, тодорхой нарийн ширийн зүйлс намтар хичээлийг сонирхолтой болгодог. Өнөөдрөөс эхлээд өнгөрсөн үеийг гүүр болгохыг хичээх боломжтой бөгөөд шаардлагатай. Лев Толстойн гуч, одоогийн Ясная Поляна музейн захирал Владимир Толстой 1999 онд бүс нутгийн номын санд уулзах үеэрээ ирж, музейн бэрхшээл, баяр баясгалангийн тухай ярьж байсан түүх. Тэр үед 270 гаруй ажилтан ажиллаж байсан.
Утга зохиолын түүхийн эдгээр амьд арлууд ямар үнэ цэнэтэй болохыг манай оюутнууд мэдрэх ёстой. Спасское - Лутовиново, Щеликово, Шахматово, байгалийн, хөгжим, уран зураг, яруу найраг, ардын урлаг, ан агнуур, аймгуудын үл хөдлөх хөрөнгийн найрсаг, найрсаг архитектур бүхий Оросын гадаа нутагт нуугдаж байсан эдгээр эртний "эрхэм үүр" -ийн онцгой сүнслэг байдлын уур амьсгал. хуучин номын сан, гэрийн театруудтай…”. Үүнийг хийхийн тулд оюутнуудын тусламжтайгаар том дүрслэлийн материалыг хуримтлуулдаг.
Уран зохиолыг заах гурав дахь чухал алхам бол үгтэй ажиллах явдал юм. Уран зохиолын ойлголт, шинэ үгийн утгыг хоёуланг нь тодорхой эзэмшээгүй бол урлагийн бүтээлийг гүнзгий ойлгох боломжгүй юм. Оюутнууд өөрсдөө язгуур үндсийг, тухайлбал "ард түмэн" гэх мэт үгийг тодорхойлох ёстой. Юуны өмнө тэд ижил үндэстэй үгсийг хайж, энэ цувралд "Эх орон", "хавар", "" хоёуланг нь багтаасан болохыг олж мэдэв. хамаатан садан". Тэгээд нэг төрөлд, нэг эх сурвалжид хамаарах нь тодорхой болно. "On" гэсэн угтвар нь ард түмэн гэсэн ойлголт нь үе удмаараа оршин тогтнож, тэдний үндсэн үнэт зүйл болох төрөлх нутаг, хэл, соёлоо өвлүүлэн үлдээж байгааг хэлдэг. Угтварыг сольж, "та" эсвэл "аас" гэж бичих нь зүйтэй бөгөөд энэ үгийн утга нь бүрэн өөрчлөгддөг - бидний өмнө гэр бүлээсээ урвасан, түүнээс холдсон "геек" эсвэл "хос" байна. Үгээр эхэлсэн ажлын үргэлжлэл нь нэг төрлийн удмын модыг зурах, зурах даалгавар болдог. Ийм “аялал” нь Некрасовын “Орос улсад хэн сайхан амьдардаг вэ” шүлэг, Толстойн “Дайн ба энх” тууж, Островскийн жүжгүүд, Платоновын бүтээлүүд, Чеховын түүх, жүжгүүд, тэр ч байтугай Булгаковын “Нохойн зүрх” өгүүллэгийг ойлгоход тусалдаг.
Н.С.Лесков, Г.И.Успенский нарын бүтээлүүдийг авч үздэг. "Ид шидтэй бадарчин".
Хичээл дээр би үгийн сангийн ажилд зарцуулдаг: Илбэдсэн, тэнүүчлэгч; Би тайлбар толь бичигтэй ажиллаж, уг бүтээлд дүрсэлсэн цаг хугацааны талаар ярьж, 19-р зууны уур амьсгалыг дамжуулах хэсгүүдийг уншдаг. Бид гол дүрийн талаар ярилцаж, зохиолч яагаад түүхэнд ийм нэр өгсөнийг олж мэдэв.
Энэ төрлийн үгсийн сангийн ажил нь оюутны дотоод ертөнцийг оюун санааны хувьд баяжуулж, ирээдүйд ажил, амьдралын бэрхшээлийг даван туулахад нь тусалдаг.
Уран зохиолын сургалтын дараагийн чухал үе шат бол бүтээлийн үзэл суртлын агуулгыг ойлгох, бүтээлийн үзэл суртлын агуулгыг ойлгох явдал юм.
Сургуулийн эхний болон хоёр дахь жилдээ хоёр хөндлөн огтлолын санааг ялгаж салгаж болно: эх орноо хайрлах нь хүний ​​амьдралын гарал үүслийг тэтгэдэг хүлээн зөвшөөрөгдөөгүй үндэс; тодорхой үе шатанд залуу хүн ойртож буй амьдралынхаа утга учир. Ялангуяа эх орноо гадны дайснаас хамгаалах тухайд эх оронч үзэл санааг хэд хэдэн бүтээлд шууд хэлбэрээр илэрхийлжээ. Эх оронч үзлийг хүмүүжүүлэх үржил шимтэй хоолыг Л.Н.Толстойн "Дайн ба энх" роман өгдөг. Зохиогчийн тавьсан олон янзын асуудлуудын дунд гол асуудал нь "Ардын бодол" хэвээр байна.
Итгэлийн асуудлыг шийдвэрлэх янз бүрийн арга байдаг. Гэхдээ үнэн алдартны шашин нь оюун санааны янз бүрийн хүрээг нэгтгэж, соёлын үндэс суурь болсон түүхэн баримтыг үгүйсгэх аргагүй юм. Бидний цаг үед олон улсын Христийн Мэндэлсний Баярын уншлага зохион байгуулагдаж, дэлхийн болон оюун санааны боловсролын байгууллагуудын хамтын ажиллагаатай холбоотой асуудлыг шийдвэрлэдэг нь санамсаргүй хэрэг биш юм. А.П.Чеховын "Оюутан" гэсэн Христийн шашны зарлигуудын дагуу тэвчээр, золиослол, сайн сайхан, гоо үзэсгэлэн, ухамсарт амьдрах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлсэн "сүнсний ариун худаг" -ыг итгэлийн талаар эргэцүүлэн бодож үзсэн зохиолчдын бүтээлүүд. В.П.Распутин "Иваны ээж, Иванын охин". “Ээжтэй салах ёс гүйцэтгэнэ”, И.Шмелев “Эзний зун”.
Бүх цаг үед манай улсын иргэн В.Распутины ажил сэдэв хэвээр байна. Түүний бүтээлүүдэд төрөлх нутгийнхаа оюун санаа, хөдөлмөр, ёс суртахууны уламжлалыг эвдэх нь хүний ​​хувьд эмгэнэлт үр дагаврын тухай бодол сонсогддог. "Хүний ой санамжийн гинж"-ийг зөрчих нь дэлхий дээр амьдарч буй хүмүүсийн хувьд ул мөргүй өнгөрч чадахгүй. Зохиогч "Матератай салах ёс гүйцэтгэсэн" өгүүллэгт шинэ байшин, суурин барих боломжтой боловч хүмүүсийг, тэдний оюун санааны уламжлалыг хайрлах, хүндлэхгүй шинэ амьдрал бий болгох боломжгүй гэж бичсэн байдаг. Зохиолч ийм үйл ажиллагааны үр дүнг "Гал" өгүүллэгтээ уран сайхан харуулсан.
Оросын зан чанар, сайн ба муугийн тухай оросын үзэл санаа, гал голомт, мөс чанар, эх орноо хайрлах хайр, нэг ертөнц дэх сорилтуудын үе дэх амьдрал, итгэл, найдвар, хайр ... Одоо ч гэсэн бидний агуу сонгодог, орчин үеийн хүмүүс , одоо ч гэсэн манай ард түмэн уламжлалаараа бидэнтэй энэ талаар ярьдаг. Тэднийг сонсохын тулд бид зүрх сэтгэлээрээ суралцах ёстой, тэгвэл бидний хүүхдүүд сонсох болно. Тэгвэл хүссэн хүсээгүй манай сургуулиар дамжин өнгөрдөг ирээдүйнхээ төлөөх энэ тэмцэл тасрахгүй.

Уран зохиолын хичээлийн хураангуй

Орос хэл, уран зохиолын багш

Скорибченко Валентина Николаевна

№88 бүлэг

Сэдэв: Эцсийн хичээл. 19-р зууны Оросын уран зохиолын ёс суртахууны асуудлууд.

Сэдэв _____ Уран зохиол _____ 9-р анги ________________

UMK V.Ya.Korovina

Хичээлийн дугаар ___ 102 _________________________

Төрөл хичээл:эргэцүүлэн бодох хичээл

Зорилтот : ахлах сургуулийн сурагчдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг эрчимжүүлж, аналитик, бүтээлч ажилд татан оролцуулах;

Оюутнуудад уншсан, сонссон зүйлийнхээ ёс суртахууны үнэлгээг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;

Сургуулийн сурагчдын уран сайхны амт, ассоциатив сэтгэлгээ, харьцуулах, нэгтгэх, гол зүйлийг тодруулах, тэдний үзэл бодлыг зөвтгөх чадварыг хөгжүүлэх;

Хувь хүний ​​ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх.

Үйл ажиллагааны зорилго: Залруулах-хяналтын хэлбэр, хэрэгжилтийг тусгах оюутнуудын чадварыг бий болгохзасч залруулах хэм хэмжээ (үйл ажиллагаандаа өөрийн бэрхшээлийг засах, түүний шалтгааныг олж тогтоох, бэрхшээлээс гарах төсөл боловсруулж хэрэгжүүлэх гэх мэт)

Боловсролын зорилго: судлагдсан ойлголтыг засах, сургах

UUD үүсэх:

Хувийн үйлдэл: (өөрийгөө тодорхойлох,үүсэх гэсэн утгатай,ёс суртахуун ба ёс суртахууны чиг баримжаа)

Зохицуулалтын арга хэмжээ: (зорилго тавих,төлөвлөлт,урьдчилан мэдээлэх,хяналт,засвар,зэрэг,өөрийгөө зохицуулах)

танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа: (ерөнхий боловсролын,тархины тоглоом,асуудлыг тавьж, шийдвэрлэх)

Харилцааны үйлдлүүд: (боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх,асуулт асуух,маргааныг шийдвэрлэхэд,хяналттүншийн зан байдал, харилцааны даалгавар, нөхцлийн дагуу өөрийн бодлоо хангалттай нарийвчлалтай, бүрэн дүүрэн илэрхийлэх чадвар)

Тоног төхөөрөмж : компьютер, проектор

Хичээлийн үеэр:

1) залруулах үйл ажиллагаанд урам зориг өгөх үе шат (өөрийгөө тодорхойлох). ;

Энэ хичээлийн жилд уншсан бүтээлийн талаарх мэдлэгээ дүгнэж, асуултын талаар бодох даалгавар танд өгсөн. Тэдгээрийг чангаар уншиж, аль асуулт нь хамгийн хэцүү болсныг хэлээрэй.

    Та Оросын уран зохиолын хичээлээс ямар сонирхолтой, хэрэгтэй зүйл сурсан бэ?XIXзуун?

    XIXболонXXIзуун?

    Оросын сонгодог уран зохиол хүний ​​амьдрал, хүмүүсийн харилцааг харуулах гол онцлог нь юу вэ?

2) боловсролын үйл ажиллагааны бодит байдал, туршилтын үе шат ;

Танд хамгийн сонирхолтой санагдсан асуултанд уялдаа холбоотой, үндэслэлтэй хариулт өг.

3) хувь хүний ​​хүндрэлийг нутагшуулах үе шат;

Танд хэцүү санагдсан асуултанд бид хамтдаа хариулах болно.

4) тодорхойлсон бэрхшээлийг арилгах төсөл боловсруулах үе шат;

Манай хичээлийн сэдвийг юу гэж нэрлэх талаар та ямар нэгэн санаа байна уу?

Бид хичээлийнхээ сэдвийг сонгосон. Таны бодлоор сэдвийн гол асуудлыг бүрэн дүүрэн харуулахын тулд ямар асуултуудыг анхаарч үзэх хэрэгтэй вэ? Хичээлийн сэдэв рүү орохдоо хүснэгтийг бөглөнө үү.Хүснэгтийг бөглөнө үү:

Төсөл барихдаа кластер аргыг ашиглахыг санал болгож байна.

Оросын уран зохиолын ёс суртахууны асуудал XIX зуун

Хоёр хоёроороо ажиллах; хосоор ажиллах.

5) баригдсан төслийг хэрэгжүүлэх үе шат;

Кластерын элементүүдийг шугам, сумаар холбож, энэ холболтыг бүтээлийн жишээн дээр зөвтгөнө.

- Оросын сонгодог уран зохиол хүний ​​амьдрал, хүмүүсийн харилцааг харуулсан гол онцлог нь юу вэ? Энэ элемент манай кластерт байхгүй байна. Эдгээр үгсийг В.Г.Белинский Пушкины суут ухаан буюу "сэтгэлийг дээдэлсэн хүн төрөлхтөн"-тэй холбогдуулан хэлсэн байдаг.

6) гадаад ярианы бэрхшээлийг нэгтгэх үе шат;

Бүтээлийн бүх нууц гэж та бодож байна ууXIXТа аль хэдийн илчилсэн зуун уу?

7) стандартын дагуу өөрийгөө шалгах бие даасан ажлын үе шат;

Та дуртай номоо дагуулаад ирсэн. Баатрын амьдралын сорилтын оргил үе болох номноос сонгосон хэсгийг уншаарай."Уран зохиолын дэвшүүлсэн асуудал, асуулт, сэдвүүдийн бүх нийтийн ач холбогдол нь юу вэ" гэсэн асуултанд хариулна уу.XIXзуун?" Бид стандарттай харьцуулж үздэг: уран зохиолын сурах бичигт дурдсанчлан.

8) мэдлэг, давталтын тогтолцоонд оруулах үе шат;

Тоглоом "Бүтээлийг эцсийн байдлаар нь таних"

Уншигчид Оросын сонгодог уран зохиолд тусгагдсан мөнхийн ёс суртахууны үнэ цэнийг ижил буюу өөрөөр хүлээн зөвшөөрсөн.XIXболонXXIзуун?

Таны уншдаг орчин үеийн орос, гадаадын уран зохиол, оросын сонгодог зохиолуудаас юу нийтлэг байдаг вэ?

Манай үеийнхэн, Оросын зохиолчдын нэр төр, үүрэг, хайр, язгуур, бахархал, нэр төр, амь нас, үхэл гэх мэт ойлголтуудын нийтлэг, ялгаа нь юу вэ?XIXзуун?

Та Оросын сонгодог зохиолоос сэдэвлэсэн ямар тоглолт, кино үзсэн бэ? Тэдэнд үнэлгээ өг.

Орос, гадаадын зохиолчдыг ямар нийтлэг асуудал, уран сайхны нээлт нэгтгэдэг вэ?

9) хичээлд боловсролын үйл ажиллагааг тусгах үе шат.

Ирээдүйн мэргэжлээ хүмүүнлэгийн ухаантай холбодоггүй уншигчдад Оросын сонгодог уран зохиолын талаархи мэдлэг хэрхэн туслах вэ?

Дараах хүснэгтийг бөглөж, илгээнэ үү.

- Хичээлийн дүнгийн талаар тайлбар хийх.

Бид өнөөдөр ангидаа юунд хүрсэн бэ? Энэ уулзалт хэрхэн дурсагдах бол? Хэн шинэ зүйл сурсан бэ?

Гэрийн даалгавар: - Гэрийн даалгавар боловсруулах. Уран зохиолын хувьд сайшаалтай үг зохио

Дараагийн хичээл бол төслүүдийг хамгаалах явдал юм.

АНГИЛАЛ

АЛДАРТАЙ ӨГҮҮЛЛҮҮД

2022 "gcchili.ru" - Шүдний тухай. Суулгац. Шүдний чулуу. Хоолой